Bireysel değerler ve çatışma yönetimi stratejileri ilişkisi: Hizmet sektöründe bir araştırma
The relationship between individual values and conflict management strategies: A study in service sector
  1. Tez No: 754000
  2. Yazar: BAHAR DOĞRAMACI YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Davranışa etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında değerler yer almaktadır. Çalışma hayatında işgören davranışlarının nedenini anlayabilmek, işgöreni örgüt yararına istenilen davranışa sevk edebilmek birçok örgütsel soruna çözüm olabilmektedir. Çatışma da örgütsel sorunlardan biridir. Çatışma yönetiminde kullanılan stratejiler de aynı zamanda bir davranış modelini ifade etmektedir. Bu araştırmanın amacı, bireysel değerlerin çatışma yönetimi stratejileri üzerindeki etkisini analiz etmektir. Araştırma, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde özel okullarda ve devlet okullarında çalışan öğretmenler, özel hastanelerde ve kamu hastanesinde çalışan hemşireler, özel banka ve kamu bankalarında çalışan bankacılar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Nihai örneklem 411 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Araştırmada, Schwartz'a ait Portre Değerler Anketi ve Rahim'e ait Çatışma Yönetimi Stratejileri Anketi kullanılmıştır. Araştırmada, farklılık analizi, korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli analizi yapılmıştır. Yapısal eşitlik modeli analizine göre Portre Değerler Ölçeği'nin alt boyutlarından Başarı ve İyilikseverlik düzeylerinin Çatışma Yönetimi Strateji Ölçeği'nin bütün boyutlarını etkilediği sonucu elde edilmiştir. Bununla birlikte; Portre Değerler Ölçeği'nin alt boyutlarından biri olan Hazcılık düzeyinin, Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği'nin sadece Hükmetme ve Uyma düzeylerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect behavior. At the beginning of these factors are values. Understanding the cause of employee behavior in working life and being able to direct the employee to the desired behavior for the benefit of the organization can be a solution to many organizational problems. Conflict is also one of the organizational problems. Strategies used in conflict management also express a behavior model. The purpose of this research is to analyze the impact of individual values on conflict management strategies. The research was carried out on teachers working in private and public schools, nurses working in private hospitals and public hospitals, and bankers working in private and public banks in Lüleburgaz district of Kırklareli. The final sample consists of 411 people. Questionnaire was used as data collection method. In the research, Portrait Values Questionnaire by Schwartz and Conflict Management Strategies Questionnaire belonging to Rahim were used. In the research, difference analysis, correlation analysis and structural equation model analysis were performed. According to the structural equation model analysis, it was concluded that the levels of Achievement and Benevolence, which were sub-dimensions of the Portrait Values Scale, affected all the dimensions of the Conflict Management Strategy Scale. Besides, it was found that the level of Hedonism, which was one of the sub-dimensions of the Portrait Values Scale, impacted on only the Domination and Obliging levels of the Conflict Management Strategies Scale.