Sağlık kurumlarında malzeme ihtiyaç planlaması ve stokların Wagner-Whitin dinamik programlama algoritması ile değerlendirilmesi
Material requirements planning in health institutions and evaluation of stocks with Wagner-Whitin dynamic programming algorithm
  1. Tez No: 754002
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ERKAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sağlık sektöründe hizmet sunan işletmelerin malzeme ihtiyaç planlaması süreçlerini etkin bir şekilde yürütmesi oldukça önemlidir. Eczanelerin stoksuz kalma durumundan kısa ve uzun vadede olumsuz etkileneceği düşünüldüğünde malzeme ihtiyaç planlamasına önem vermeleri gerektiği açıktır. İşletmeler farklı malzeme ihtiyaç planlaması kapsamında farklı yöntemler tercih edebilmektedir. Bu çalışmada bir eczanenin malzeme ihtiyaç planlaması Wagner-Whitin yöntemi ile yapılmıştır. İhtiyaç planlaması yapılacak olan malzemelerin belirlenmesi için ilk olarak Pareto Analizi yapılmıştır. Pareto Analizi ile malzeme ihtiyaç planlaması yapılacak ürün kalemleri önceliklendirilmiş ve belirlenmiştir. Sonrasında bu ürün kalemlerine ilişkin ihtiyacı tespit etmek için Wagner-Whitin yöntemi aşamalarına uygun olacak şekilde uygulanmıştır. Çalışma sonucunda eczanenin elinde bulundurması gereken malzeme miktarları hesaplanmış, işletmeye bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important for businesses providing services in the health sector to carry out material requirements planning processes effectively. Considering that pharmacies will be adversely affected in the short and long term by the lack of stock, it is clear that they should give importance to material requirements planning. Businesses may prefer different methods within the scope of different material requirements planning. In the present study, material requirements planning of a pharmacy was made with the Wagner-Whitin method. First of all, Pareto Analysis was performed to determine the materials for planning. With the Pareto Analysis, materials were prioritized and determined. Afterward, the Wagner-Whitin method was applied in accordance with the stages in order to determine the need. As a result of the study, the number of materials that the pharmacy should have was calculated and some suggestions were made for the business.