Nakit akış tablosunun firma değerini açıklama gücü ve ilişkisi: Ampirik analiz
The power and relationship of the cash flow statement to explain the firm value: Empirical analysis
  1. Tez No: 754021
  2. Yazar: AYŞE GÜL NURBANU KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ZAİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın konusu nakit akış tablosundan elde edilecek nakit akışlarının firma değer tespitinde kullanılmasının sağlanmasıdır. Bu çalışma ile nakit akış tablosunun firma değerini açıklama gücü ve ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla BİST 100 endeksinde yer alan 31 adet imalat sanayii sektörü işletmesinin 2012 – 2021 yılları arasındaki finansal tablo ve dipnotları ile çeşitli bilgiler kullanılmıştır. Nakit akış tablosundan elde edilen çeşitli nakit akışları uygun iskonto oranları (ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti veya özkaynak maliyeti) ile indirgenmiştir. Böylelikle işletmelerin firma değerleri tespit edilmiştir. Tespit edilen firma değerlerinin piyasa değerleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek için yatay kesit regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular firma değerinin çeşitli açıklama gücünde anlamlı sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to ensure that the cash flows obtained from the cash flow statement are used in firm valuation. This study aims to determine the power of the cash flow statement to explain the firm value and its relationship. For this purpose, financial statements and footnotes of 31 manufacturing industry companies and various information in the BIST 100 index between 2012 and 2021 have been used. Free cash flows from the cash flow statement have been discounted using appropriate discount rates. Thus, the firm values of the companies have been determined. A cross-section regression analysis has been applied to analyze the relationship between the market values of the determined firm values. Findings show that firm value gives meaningful results with various explanatory power.