Glomerülonefrit şüphesi olan hastalarda NFAT gen ailesi üyelerinin farklı ifade profillerinin incelenmesi
Investigation of NFAT gene family member's differential expression profiles in glomerulonephritis suspected cases
- Tez No: 754039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET KOSOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nefroloji, Tıbbi Biyoloji, Nephrology, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Glomerüler hastalıklar dünya çapında son dönem böbrek yetmezliğinin en yaygın nedeni olmaya devam etmektedir. İdrarda protein kaybı yani proteinüri, bu hastalıkların en erken bulgusudur. Glomerüler filtrasyon bariyeri komponenti olan podositlerin proteinüri mekanizmaları ile ilgili yapılan çalışmalarda önemli bir rolü olduğu gösterilmiştir. Podositlerde bulunan TRPC kanallarının bir üyesi olan geçici reseptör potansiyel iyon kanalı C6 (TRPC6) slit diyaframın bir komponentidir ve podositlere kalsiyum girişini sağlayarak aktin iskelet yapısının düzenlenmesinde görev alır. TRPC6' nın aktivasyonunun akış aşağı sinyal yolunda, kalsiyuma bağımlı aktif olan NFAT transkripsiyon faktörleri aktive olmaktadır. Aktive edilmiş T hücrelerinin nükleer faktörü (NFAT) transkripsiyon faktörleri ailesi, dört üyeyi (NFATC1-4), içeren önemli gen düzenleyicileridir. Çalışmanın amacı; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji polikliniğine başvuran, proteinüri tespit edilen ve glomerülonefrit şüphesiyle böbrek biyopsisi yapılmış olan olgularda NFAT gen ailesinin ekspresyon profilleri incelenerek olguların tanı ve prognozuna katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, NFAT gen ailesi mRNA ifade düzeylerinin belirlenmesi için hasta ve kontrol olgu gruplarından alınan doku örneklerinden RT-PCR işlemi gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda, böbrek biyopsisi yapılmış olan hastaların NFATC1, NFATC2, NFATC3 ve NFATC4 ekspresyon düzeyleri anlamlı yüksek bulundu. Diyabeti olan hastaların NFATC1, NFATC3 ve NFATC4 ekspresyon düzeyleri diyabeti olmayanlara göre yüksek anlamlı bulundu. Nefritik düzeyde proteinüriye sahip hastaların NFATC3 ekspresyon düzeyi nefrotik düzeyde proteinüriye sahip olan hastalara göre yüksek anlamlı bulundu. Bunlara ek olarak daha önce aynı olgularda incelenmiş olan PKD2, TRPC1, TRPC6, STIM1 ve ORAI genleri ile bizim çalışmamızda yer alan NFAT gen ailesi üyeleri arasındaki ekspresyon profillerini incelediğimizde bu genler arasında pozitif bir korelasyon olduğu bulundu. Sonuç olarak; bu veriler ile literatürde belirtilen proteinüri mekanizmalarındaki NFATC1 ile TRPC6 arasındaki ilişkiyi destekleyici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Glomerular diseases continue to be the most common cause of end-stage renal disease worldwide. Loss of protein in the urine, namely proteinuria, is the earliest sign of these diseases. It has been shown that podocytes, a component of the glomerular filtration barrier, have an important role in studies on proteinuria mechanisms. Transient receptor potential ion channel C6 (TRPC6), a member of TRPC channels found in podocytes, is a component of the slit diaphragm and is involved in the regulation of actin skeletal structure by providing calcium entry into podocytes. In the downstream signaling pathway of TRPC6 activation, calcium-dependent active NFAT transcription factors become activated. The nuclear factor of activated T cells (NFAT) family of transcription factors, which includes four members (NFATC1-4), are important gene regulators. The aim of the study; To contribute to the diagnosis and prognosis of the cases by examining the expression profiles of the NFAT gene family in patients who applied to the Ege University Faculty of Medicine Nephrology Clinic, who were found to have proteinuria and whose kidney biopsy was performed with the suspicion of glomerulonephritis. Materials and Methods: In this study, RT-PCR was performed on tissue samples taken from patient and control case groups to determine NFAT gene family mRNA expression levels. Results: When compared with the control group, NFATC1, NFATC2, NFATC3 and NFATC4 expression levels were found to be significantly higher in patients who underwent kidney biopsy. NFATC1, NFATC3 and NFATC4 expression levels of patients with diabetes were found to be higher than those without diabetes. NFATC3 expression level of patients with nephritic level proteinuria was found to be higher than patients with nephrotic level proteinuria. In addition, when we examined the expression profiles of the PKD2, TRPC1, TRPC6, STIM1 and ORAI genes, which were examined in the same cases, and the NFAT gene families in our study, it was found that there was a positive correlation between them. Consequently; These data support the relationship between NFATC1 and TRPC6 in proteinuria mechanisms, which are stated in the literature.