Acil serviste ottowa kalp yetmezliği risk skalasının eksternal validasyonu ve ejeksiyon frkasiyonu ileilişkisinin incelenmesi
External validation ottowa heart failure risk scale in emergency department and examination of the relationship with ejection fraction
  1. Tez No: 754040
  2. Yazar: MEHMET AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servise başvuran kalp yetmezliği hastalarında OHFRS risk skorunun değerlendirilmesi ve EF değeri ile duyarlılığın incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel olarak tasarlanan bu araştırma, üçüncü basamak hastanenin acil servisinde 2020-2022 yılları arasında, akut kalp yetmezliği (AKY) semptomlarıyla başvuran hastalarda gerçekleştirildi. AKY nedeniyle acil servise başvuran hastalarda, Simpson metodu ile EF ölçümleri yapıldı ve OHFRS risk skorlaması hesaplandı. Hastalar taburcu olduktan sonra 14 günlük OAC ve 30 günlük mortaliteleri değerlendirildi. Bulgular: Dışlamalardan sonra araştırmaya 202 hasta dahil edildi. OAC gelişen ve gelişmeyen grupta OHFRS risk skorları açsından anlamlı fark saptanmadı. (CAO gelişen grup medyan OHFRS:4 CAO gelişmeyen grup medyan OHFRS:5) EF ile duyarlılıkları incelendiğinde yine anlamlı fark bulunmamıştır. (EF 1'lik bir OHFRS puanı eşiği duyarlılığı önemli ölçüde artırmış, ancak daha fazla kabulü gerektirmiştir. Alternatif olarak,> 2'lik bir eşik, günlük pratik ile karşılaştırıldığında benzer şekilde duyarlılığı önemli ölçüde yükseltmiştir ve hastane kabulünü >1 eşik değerine göre azaltmıştır. Kendi kohortumuzda elde ettiğimiz sonuçlar açısından optimum duyarlılığı yüksek olmasına karşın azaltılmış hasta kabulü açısından özgüllüğü düşük bulunmuştur. Ejeksiyon Fraksiyonunun skorun performansına katkısı değerlendirildiğinde CAO gelişen ve gelişmeyen gruplarda EF ile duyarlılığın anlamlı değişmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: It was aimed to evaluate the OHFRS risk Score and to examine the EF value and sensitivity in heart Failure patients admitted to the Emergency department. Materials and Methods: This prospective, observational study was conducted in the Emergency department of a tertiary hospital between 2020-2022 in patients who presented with symptoms of Acute heart failure (ACF). In patients admitted to the Emergency Department due to AHF, EF measurements were made by Simpson's method and OHFRS risk Score was calculated. After discharge, the patients 14-day OAC and 30-day Mortality were evaluated. Results: After exclusions, 202 patients were included in the study. There was no significant difference in OHFRS risk scores between the groups with and without OAC. (The group with CAO median OHFRS:4, the group without CAO median OHFRS:5) When their sensitivity with EF was examined, no significant difference was found again. (EF 1 significantly increased sensitivity, but required greater acceptance. Alternatively, a threshold of >2 similarlysignificantlyincreasedsensitivitycomparedtodailypractice, and reduced hospital admission by a threshold of>1. Althoughits optimum sensitivity was high for the results we obtained in our own cohort, its specificity was low in terms of reduced patient acceptance. When the contribution of the ejection fraction to the performance of the score was evaluated, it was observed that the sensitivity with EF did not change significantly in the groups with and without CAO.