Descemet membran endotelyal keratoplasti sonrası yüksek sıralı aberasyonlar ve asferisite
HİGH order aberations and asphericity after descemet membran endothelial keratoplasty
  1. Tez No: 754092
  2. Yazar: HAKAN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. ZÜLEYHA YALNIZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Descemet membran endotelyal keratoplasti (DMEK) sonrası literatürde pek çok çalışmada görme keskinliklerinin yükseldiği gözlemlenmiştir. Ancak bazı hastalarda görme keskinlikleri, potansiyel görme düzeylerine çıkamamaktadır. Bunun olası nedenleri ara yüzey değişiklikleri ve aberasyonlardır. Bu çalışmada bu aberasyonların varlığı araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017'den Aralık 2021'e kadar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Hastalıkları Kliniği'nde bir gözüne DMEK yapılan diğer gözü normal olan 30 hastanın ayrıntılı oftalmolojik muayene bulguları topografi cihazından ve hasta dosyası üzerinden retrospektif olarak incelendi. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In many studies, it has been observed that visual acuity increases after Descemet membrane endothelial keratoplasty. However, in some patients, their visual acuity does not reach their potential visual level. This is due to interface changes and aberrations. In this study, it was aimed to investigate the existence of these aberrations. Materials and methods: Detailed ophthalmological examination findings of 30 patients who had undergone DMEK surgery in one eye and did not undergo keratoplasty surgery in the other eye were analyzed retrospectively from the topography device and the patient file from January 2017 to December 2021 in Ankara SUAM Ophthalmology Clinic. Analyzes were evaluated in 22 package programs of SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL).