Gebeliği preeklampsi ile komplike olmuş gebelerin serumunda apelin 13 ve apelin 36 düzeylerinin araştırılması
Investigation of apelin 13 and apelin 36 levels in serum of pregnancy compliced with preeclampsy
- Tez No: 754120
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUHCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, gebeliği preeklampsi ile komplike olmuş hastaların serumunda Apelin 13 ve Apelin 36 düzeylerinin araştırılması ve bunların subkutan adipoz doku kalınlığı ve preeklampsinin şiddetiyle olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Prospektif kesitsel olarak tasarlanan bu çalışma, Nisan 2022 ile Eylül 2022 tarihleri arasında hastanemizin kadın doğum kliniğine başvuran preeklampsi tanısı almış 40 gebe ve normal sağlıklı 40 gebe olmak üzere 80 gebe ile yapıldı. Çalışmanın kontrol grubu preeklampsi grubundaki gebeler ile yaş, vücut kitle indeksi (VKİ) ve gebelik haftaları eşleştirilerek oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilen gebelerin yaşı, doğum haftaları, doğum yöntemi, yenidoğan ölçümleri (ağırlık, Apgar skorları), tahmini fetal ağırlık, fetal biyometrik ölçümler, obstetrik doppler değerleri, maternal serum Apelin 13 ve Apelin 36 düzeyleri maternal subkutan adipoz doku kalınlıkları kaydedildi. Preeklampsi tanısı almış olan grup ile normal sağlıklı gebelerin oluşturduğu kontrol grubu maternal serum Apelin 13, Apelin 36 düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grup yaş ortalaması, VKİ, örnek alınan gebelik haftası açısından benzerdi (p>0,05). Preeklampsi olan grupta umblikal arter doppler pulsatilite indeksi (PI), rezistans indeksi (RI) ve sistol / diyastol oranı (S/D) değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (p=0,000, p=0,000, p=0,000 sırası ile).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the levels of Apelin 13 and Apelin 36 in the serum of patients whose pregnancy was complicated with preeclampsia and to investigate their relationship with subcutaneous adipose tissue thickness and severity of preeclampsia. Material and method: This prospective cross-sectional study was designed on 80 pregnant women, 40 of whom were diagnosed with preeclampsia and 40 of whom were normal healthy, who applied to the obstetrics clinic of our hospital between April 2022 and September 2022. The control group of the study was formed by matching the pregnant women in the preeclampsia group with age, body mass index (BMI) and gestational weeks. Age, birth weeks, delivery method, newborn measurements (weight, Apgar scores), estimated fetal weight, fetal biometric measurements, obstetric Doppler values, maternal serum Apelin 13 and Apelin 36 levels, maternal subcutaneous adipose tissue thicknesses of the pregnant women included in the study were recorded. The group diagnosed with preeclampsia and the control group consisting of normal healthy pregnant women were compared in terms of maternal serum Apelin 13 and Apelin 36 levels. Results: Both groups were similar in terms of mean age, BMI, and gestational week (p>0.05). Umbilical artery Doppler pulsatility index (PI), resistance index (RI), and systole / diastole ratio (S/D) values were found to be significantly higher in the group with preeclampsia compared to the control group (p=0.000, p=0.000, p=0.000, respectively).