Transfüzyon sıklığının doğum ağırlığı 1500 gram ve altında doğan bebeklerde prematüre retinopatisi şiddetine etkisi
The effect of transfusion frequency on the severity of retinopathy of prematurity in babies born 1500 grams and under
- Tez No: 754125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SİNAN USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda doğum ağırlığı ≤ 1500 gram yenidoğanlarda en az bir kere kan ürünü transfüzyonu uygulamasının demografik özellikler, prematüre morbiditeleri ve klinik özellikler eşliğinde prematüre retinopatisine ve şiddetine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2012 ile 1 Ocak 2022 arasında doğum ağırlığı ≤ 1500 gram olan ve çalışma kriterlerini karşılayan 261 hasta retrospektif ve kesitsel olarak incelendi. Bebeklerin annelerinin klinik ve maternal özellikleri, demografik verileri; bebeklerin klinik özellikleri, natal ve postnatal özellikleri, prematüre morbiditeleri ve komplikasyonları, varsa uygulanan tedavi şekilleri ile ilgili bilgiler çalışma formuna kaydedildi. Hastalar çalışma grubu (transfüzyon uygulanan) ve kontrol grubu (transfüzyon uygulanmayan) olarak ayrılarak elde edilen veriler eşliğinde karşılaştırıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram grafikleri ve Kolmogorov-Smirnov testi ile incelendi. Tanımlayıcı analizler sunulurken ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerleri kullanılmıştır. Kategorik değişkenler Pearson Ki Kare Testi ile karşılaştırıldı. Normal dağılım göstermeyenler (nonparametrik) gruplar arasında değerlendirilirken Mann Whitney U Testi kullanıldı. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirildi. Bulgular: Çalışma süresince kriterlere uyan 261 yenidoğanda transfüzyon sıklığı %70,8 olarak saptandı. Bu bebeklerin %85,82'ine ROP muayenesi yapılırken, %7,28'sine ROP nedeniyle tedavi uygulandı. Transfüzyon uygulanan yenidoğanlarda ikinci rop muayenesinde evre 2 ROP saptanma oranının istatiksel olarak daha düşük olduğu belirlendi (sırasıyla %8,00 ve %40,00, p=0,011). Transfüzyon uygulanan bebeklerde ROP tedavi oranı (sırasıyla %10,27 ve %0, p=0,004) istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of our study was to determine the effect of at least one blood product transfusion on retinopathy of prematurity and its severity in newborns with birth weight ≤ 1500 grams in the presence of demographic characteristics, morbidities of prematurity and clinical features. Materials and Methods: 261 patients born between January 1, 2012 and January 1, 2022 with a birth weight ≤ 1500 grams and who met the study criteria were retrospectively and cross-sectionally analyzed. Clinical and maternal characteristics and demographic data of the mothers of the babies; clinical characteristics, natal and postnatal characteristics of the babies, morbidities and complications of prematurity, and treatment modalities, if any, were recorded in the study form. Patients were divided into study group (transfusion treated) and control group (non-transfusion treated) and compared with the data obtained. The conformity of the variables to normal distribution was examined by histogram plots and Kolmogorov-Smirnov test. Mean, standard deviation, median, minimum and maximum values were used to present descriptive analyses. Categorical variables were compared by Pearson Chi-Square Test. The Mann Whitney U Test was used to evaluate the non-normally distributed (nonparametric) variables between groups. P- values below 0.05 were considered as statistically significant results. Results: The transfusion frequency was 70.8% in 261 newborns who met the criteria during the study period. ROP examination was performed in 85.82% of these newborns and 7.28% were treated for ROP. The rate of stage 2 ROP detection in the second ROP examination was statistically lower in transfused newborns (8.00% and 40.00%, respectively, p=0.011). ROP treatment rate was statistically significantly higher in newborns who received transfusion (10.27% and 0%, respectively, p=0.004).