Polikistik over sendromlu hastalarda betatrophin düzeyinin önemi
Importance of betatrophin level in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 754144
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Betatrophin, primer olarak karaciğer ve yağ dokusundan sentezlenen, insülin rezistansı ile ilişkili olduğu ortaya konan, pankreatik beta hücrelerin proliferasyonundan sorumlu tutulan, fare ve insanlarda yeni keşfedilmiş bir peptid hormondur. İnsülin direnci ve buna bağlı ortaya çıkan hiperinsülineminin, PKOS gelişiminde önemli roller oynadığı bilinmektedir. İnsülin rezistansı ile ilişkili olan betatrophin hormonunun, PKOS ile korelasyonu, güncel bir araştırma konusudur. Amacımız bu yeni tespit edilen hormonun, insülin rezistansı ile ilişkili olan PKOS'un patofizyolojisindeki yerinin anlaşılması ve PKOS tanısında kullanılıp kullanılamayacağının gösterilmesidir. Aynı zamanda PKOS hastalarındaki betatrophin düzeyleri ile biyokimyasal metabolik parametreler arasındaki potansiyel ilişkilerin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Materyal ve Metod: Çalışma grubumuz Ankara Şehir Hastanesi İnfertilite polikliniğine başvuran Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış 40 hastayı ve kontrol grubu olarak farklı benign nedenlerle infertilite polikliniğine başvuran gönüllü 40 sağlıklı kadını içermektedir. Çalışmamız prospektif, kesitsel, vaka-kontrol, gözlemsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışmaya alınan PKOS hasta ve sağlıklı kontrol grupları bilgilendirilerek yazılı onamları alınmıştır. Serum betatrophin düzeylerini belirlemek amacıyla her bir katılımcıdan alınan kan örneğinde ELISA tekniği kullanılarak serum betatrophin düzeyleri ölçülmüştür. Power analizi sonucu belirlenen çalışma örneklem büyüklüğüne ulaşılınca hasta alımına son verilmiştir. Çalışma gruplarına ait total testosteron, DHEA-S, SHBG, açlık glukozu, açlık insülini, FSH, LH, AMH seviyeleri ve lipid parametreleri hastanemiz bilgi yönetim sisteminden alınarak kaydedilmiştir. Kan örneklerinin değerlendirilmesi Ankara Şehir Hastanesi Merkez Laboratuvarlarında yapılmıştır. İnsülin rezistansının hesaplanması için homeostatik model formülü HOMA-IR kullanılmıştır. Çalışma popülasyonlarına ait alınan tüm verilerin, karşılaştırmalı istatistiksel analizleri için NCSS (Number Cruncher Statistical System) Statistical Software (Utah, USA) programı kullanılmıştır. Araştırmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Tıpta Uzmanlık Etik Kurulu'nun 16/06/2021 tarihli E2-21-614 sayı numaralı kararı ile onay almıştır. PKOS grubunun betatrophin düzeyi ortalama değeri 0,13±0,03 ng/ml olarak bulunurken, kontrol grubunun betatrophin düzeyi ortalama değeri 0,23±0,05 ng/ml olarak hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda PKOS grubundaki olguların betatrophin düzeyi, kontrol grubunda yer alan olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. (0,13±0,03 vs. 0,23±0,05 ng/ml, p0,05). Olguların betatrophin değeri ile VKİ (r=-0,280; p=0,012; p0,05), DHEA-S (p>0,05), FAİ değerleri (p>0,05) ve lipid parametrelerinden total kolesterol ve LDL değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Importance of Betatrophin Level in Patients with Polycystic Ovary Syndrome Objective: Betatrophin is a newly discovered peptide hormone primarily synthesized from liver and adipose tissue, which has been shown to be associated with insulin resistance and is responsible for the proliferation of pancreatic beta cells in mice and humans. It is known that insulin resistance and the resulting hyperinsulinemia play important role in the development of PCOS. The correlation of the hormone betatrophin, which is associated with insulin resistance, with PCOS is a current research topic. Our aim is to understand the role of this newly detected hormone in the pathophysiology of PCOS, which is associated with insulin resistance, and to show whether it can be used in the diagnosis of PCOS. At the same time, it is aimed to evaluate the potential relationships between betatrophin levels and biochemical metabolic parameters in PCOS patients. Material and Methods: Our study group included 40 patients diagnosed with PCOS according to Rotterdam criteria, who applied to the Ankara City Hospital Infertility outpatient clinic, and 40 healthy volunteer women who applied to the infertility outpatient clinic for different benign reasons as the control group. Our study was planned as a prospective, cross-sectional, case-control, observational study. PCOS patients and healthy control groups included in the study were informed and their written consents were obtained. In order to determine the serum betatrophin levels, serum betatrophin levels were measured using the ELISA technique in the blood sample taken from each participant. When the study sample size determined as a result of the power analysis was reached, the patient recruitment was terminated. Total testosterone, DHEA-S, SHBG, fasting glucose, fasting insulin, FSH, LH, AMH levels and lipid parameters of the study groups were recorded from the information management system of our hospital. Evaluation of blood samples was done in Ankara City Hospital Central Laboratories. The homeostatic model formula HOMA-IR was used to calculate insulin resistance. NCSS (Number Cruncher Statistical System) Statistical Software (Utah, USA) program was used for the comparative statistical analysis of all the data obtained from the study populations. Our research was approved by the Health Sciences University Ankara City Hospital Medical Specialization Ethics Committee, with the decision numbered E2-21-614 dated 16/06/2021. While the mean value of betatrophin level of the PCOS group was found to be 0.13±0.03 ng/ml, the mean value of betatrophin level of the control group was calculated as 0.23±0.05 ng/ml. Results: In our study, the betatrophin level of the cases in the PCOS group was found to be statistically significantly lower than the cases in the control group. (0.13±0.03 vs. 0.23±0.05 ng/ml, p0.05). Betatrophin values of the cases and BMI (r=-0.280; p=0.012; p0.05), DHEA-S (p>0.05), FAI values (p>0.05) and lipid parameters, total cholesterol and LDL values (p>0.05) (p>0.05).