Sıçanlarda sisplatin ile oluşturulmuş akut böbrek hasarının tedavisinde eksojen follistatin'in etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of exogenous follistatin in the treatment of acute kidney damage induced by cisplatin in rats
  1. Tez No: 504086
  2. Yazar: EBRU KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÖZ OYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada sisplatin ile akut böbrek hasarı oluşturulmuş sıçanlara eksojen Follistatin uygulamasının etkileri araştırılmıştır. Erkek Wistar albino sıçanlar kontrol, sisplatin, sisplatin + 1 µg-4 doz follistatin tedavisi alan grup ve sisplatin + 4 µg-tek doz follistatin tedavisi alan grup olmak üzere 4 gruba (n=7) ayrılmıştır. 1, 3 ve 5. günlerde alınan kan örneklerinde BUN ve serum kreatinin ölçülmüştür. Sıçanlar beşinci gün sakrifiye edilmiştir. Böbrek dokularının histopatolojik olarak değerlendirilmiş; ELISA yöntemi ile TNF-α, IL-6 ve IL-1β ölçülerek inflamasyon değerlendirilmiş; spektrofotometre ile SOD, GPx ve MDA ölçümü yapılarak oksidatif hasar değerlendirilmiştir. Ayrıca follistatinin etki mekanizmasını açıklayabilmek amacıyla serum ve böbrek dokusundan ELISA yöntemi ile aktivin A ölçülmüştür. Sıçanlarda sisplatin ile oluşturulan akut böbrek hasarı sonrası 4 µg-tek doz follistatin uygulaması ile üçüncü ve beşinci günlerdeki BUN ve serum kreatinin düzeyleri belirgin azalmıştır. Histolojik değerlendirmede özellikle 4 µg-tek doz follistatin tedavisi alan grupta tübüler nekroz ve vasküler konjesyon gibi patolojik bulguların belirgin düzeyde gerilediği gösterilmiştir. Yine 4 µg tek doz follistatin tedavisi ile böbrek TNF-α ve IL-6 düzeyleri anlamlı düzeyde azalmıştır. Böbrek SOD, GPx ve MDA düzeylerinde ise follistatin tedavisi sonrası tedavi almayan gruba göre anlamlı değişiklik görülmemiştir. Serumda ve böbrek dokularında aktivin A protein düzeylerinin sisplatin ile hasar oluşturulan grupta yüksek, follistatin tedavisi alan gruplarda düşük olması, follistatinin iyileştirici etkisini aktivin A'yı inhibe ederek etki gösterdiğini düşündürmektedir. 1 µg-dört doz ve 4 µg-tek doz follistatin uygulamaları karşılaştırıldığında, 4 µg-tek doz follistatin uygulamasının böbrek hasarını tedavi etme potansiyelinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Bütün bulgular değerlendirildiğinde sisplatin kaynaklı akut böbrek hasarı sonrası 4 µg tek doz follistatin tedavisinin böbrek hasarını iyileştirici ve inflamasyonu azaltıcı etki oluşturduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of exogenous follistatin administration on cisplatin-induced acute renal injury were investigated. Male Wistar albino rats were divided into 4 groups (n = 7) consisting of control, cisplatin, cisplatin + 1 μg-4 dose follistatin treatment group and cisplatin + 4 μg- single dose follistatin treatment group. BUN and serum creatinine were measured in blood samples taken on days 1, 3 and 5. The rats were sacrificed on the fifth day. Histopathological findings were examined of kidney tissues; inflammation was assessed by measuring TNF-α, IL-6 and IL-1β by ELISA method; oxidative damage was assessed by SOD, GPx and MDA measurements by spectrophotometer. In addition, activin A levels of serum and kidney tissue were assayed by ELISA in order to elucidate the mechanism of action of follistatin. After acute kidney damage induced by cisplatin in rats, 4 μg single dose follistatin administration significantly decreased BUN and serum creatinine levels in the third and fifth days. Histological evaluation showed that pathologic findings such as tubular necrosis and vascular congestion decreased significantly in the group receiving a single dose of follistatin of 4 μg. Renal TNF-α and IL-6 levels were also significantly reduced by 4 μg single dose follistatin treatment. Renal SOD, GPx and MDA levels did not change significantly after follistatin treatment. The fact that the levels of activin A protein in serum and kidney tissues were high in the cisplatin-damaged group and low in the follistatin-treated groups suggests that the curative effect of follistatin acts by inhibiting activin A. Compared with 1 μg -4 dose and 4 μg-single dose follistatin administration, 4 μg-single dose follistatin administration appears to have a higher potential to treat kidney damage. When all findings are evaluated, it is seen that 4 μg single dose of follistatin treatment after cisplatin-induced acute kidney injury improves renal damage and reduces inflammation.