The role of collagen type 1/3 ratio in the etiology of sacrocoxygeal pilonidal sinus disease
Sakrokoksigeal pilonidal sinus hastalığı etiyolojisinde kollajen tip 1/3 oranının rolü
  1. Tez No: 754282
  2. Yazar: ARİF ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Sakrokoksigeal pilonidal sinus (kıl dönmesi) hastalığı etiyolojisinde birçok faktör rol oynamaktadır ve konuyla ilgili farklı teoriler ortaya atılmıştır. Günümüzde ise bu hastalığın gelişiminde edinsel teori ağırlık kazanmaktadır. Hastalığın oluşabilmesi için kıla ve bunun batarak girebileceği bir deriye ihtiyaç vardır. Sakrokoksigeal bölgede kılların genellikle battığı yer orta hattır. Mekanik sebepler bu batmada rol alabilir ancak hep orta hatta batması orta hat cildinde bir farklılığın olabileceğini düşündürmektedir. Sakrokoksigeal bölgede kılların sıklıkla orta hatta batması çalışmamızın çıkış noktası olmuştur. Sinüs ağızlarının devamlı orta hatta yerleşmesi, bu bölge cildinin kollajen yapısı ve sağlımlık göstergesi oran Tip I/III oranıyla açıklanabilirliği incelenmek istenmiştir. Bunun için orta hat cildi ile, bunun lateralinde kalan sağlam cilt arasında total kollajen oranı, kollajen Tip I/III oranı açısından fark olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Haziran 2011 ile Ağustos 2011 tarihleri arasında, Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğine pilonidal sinus hastalığı nedeniyle başvuran 55 hasta alındı. Nüks sinus pilonidalisli, bilinen kollagen doku hastalığı bulunan, perianal bölgeye daha önce başka sebeplerle cerrahi tedavi uygulanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Ameliyat ile rezeke edilen sinus materyalinden orta hatta deliklerin bulunduğu ciltten ve rezeke edilen materyalin en lateralindeki cilttende örnekler alındı. Bu örneklerden kesitler alınıp kesitler sırasıyla; H&E, Masson Trikrom ve gümüşleme yöntemi ile boyanarak Tip I ve Tip III kollajen lifleri ayrı ayrı boyandı. Ölçümler semikantitatif olup kollajen Tip I/III oranları yüzde (%) şeklinde kaydedildi. Kollajen yoğunluğu ise, yoğunluklarına göre birden beşe kadar (+) değerler verilerek ölçüldü.
Özet (Çeviri)
AİM: There are many factors which play a role in the etiology of sacrococcygeal pilonidal disease (SPD). Differing mechanisms on develeopment of the disease has been suggested. Today, widely accepted theory on development of SPD is that it is an acquired disease a result of accumulating hair and weak skin in sacrococcygeal region causing hairs to sink into the skin. Mechanical causes may play a role in the sinking of hairs but most common location for SPD is midline which suggests that there might be a difference in the midline skin. Skin resistance is defined by collagen composition. We aimed to investigate if there is a difference in the ratio of collagen Type I/III and total collagen in the midline skin and lateral skin METHODS: The study is conducted in between June and August 2011. In this period 55 patients were admitted to our clinic with SPD. Patients with recurrent SPD , systemic disorders that would impair wound healing and patients have been previously operated in this region were excluded from the study. Midline and lateral skin samples were taken from the resected sinus material. These examples, respectively stained with H & E Masson Trichrome and silvered method. Thus Type I and Type III collagen fibers stained separately. The measurements was semiquantitative. collagen Type I/III ratio was recorded as in percent. Collagen density was classified between 1 to 5 based on observed collagen intensity. RESULTS: Resected material samples taken from lateral and midline compared for collagen Type I/III ratio and total collagen ratio. Both total collagen ratio and collagen Type I/III ratio was found significantly higher in lateral tissue compared to midline. CONCLUSİON: The reason why SPD is most frequently observed on midline might be related to total collagen and Type I/III collagen ratio of midline tissue which is lower than lateral tissue. Surgical complications are also more frequent in patients with lower collagen Type I/III ratio and total collagen ratio. KEYWORDS: Pilonidal Sinus, Type I/III collagen ratio, midline