Psöriatik artritli hastalarda el fonksiyonları ve yaşam kalitesinin romatoid artrit ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Comparison of hand functions and quality of life in psoriatic arthritis patients with rheumatoid arthritis and HEALTHY individuals
- Tez No: 754283
- Danışmanlar: PROF. HASAN ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda PsA ve RA'nın el fonksiyonlarının objektif ve subjektif parametleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemeyi ve bu parametreleri sağlıklı bireylerle karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 41 RA (52,1±13,2 yıl), 35 PsA (50±10,1 yıl) ve 50 sağlıklı gönüllü (46,9±12,9 yıl) olmak üzere toplam 126 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Katılımcıların yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF-36) yaşam kalitesi ölçeği ile, el fonskiyonlarının subjektif ölçümü Michigan El Sonuç Anketi (Michigan Hand Outcome Questionnairre, MHQ) ile değerlendirildi. El fonksiyonlarının objektif değerlendirmesi için Jamar hidrolik el dinanometresi kullanılarak el kavrama kuvveti ölçümü yapıldı. Hastalık aktivitesi ise RA ve PsA grubunda hastalık aktivite skoru 28 eklem (Disease Activity Score 28-Joint, DAS28) kullanılarak hesaplandı. Bulgular: PsA ve RA gruplarında kavrama kuvveti sağlıklı bireylerden düşük olarak bulundu (p 0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Psoriatic arthritis (PsA) and Rheumatoid arthritis (RA) can affect the hand functions by affecting the wrist and small hand joints in their chronic course and cause deterioration in the quality of life. Objective: In our study, we aimed to examine the effects of PsA and RA on the objective and subjective parameters of hand functions and quality of life and to compare these parameters with healthy individuals. Materials and Methods: A total of 126 participants were included in our study, including 41 RA (52.1±13.2 years), 35 PsA (50±10.1 years), and 50 healthy volunteers (46.9±12.9 years). The sociodemographic characteristics of the participants were recorded. The participants' quality of life was evaluated with the Short Form-36 (SF-36) quality of life scale, and the subjective measurement of hand functions was evaluated with the Michigan Hand Outcome Questionnaire (MHQ). For objective evaluation of hand functions, hand grip strength was measured using a Jamar hydraulic hand dynamometer. Disease activity was calculated using the disease activity score of 28 joints (Disease Activity Score 28-Joint, DAS28) in the RA and PsA groups. Results: Grip strength was found to be lower in PsA and RA groups than in healthy individuals (p 0.05 for all sub-parameters).