Şiddetsiz iletişim eğitiminin sağlık çalışanlarının iletişim becerileri, mesleki tatmin ve tükenmişlik seviyeleri üzerine etkisi
The effect of nonviolent communication training on the communication skills, JOB satisfaction and burnout levels of healthcare professionals
  1. Tez No: 754285
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, İletişim Bilimleri, Family Medicine, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Hekim-hasta ilişkisi, empatik iletişimin çok önemli olduğu bir süreçtir. Bu süreçte, görüşmeler sırasında edinilen izlenimler, sorunun tanımı ve çözümü açısından oldukça önemlidir. Bu görüşmelerin klinik sürecin temeli olduğu söylenebilir. Sağlık mensuplarının empati ve iletişim becerilerini geliştirmesi, anlaşmazlıkları diyaloğa dönüştürme kapasitelerini artırabilmeleri adına dünyada geniş bir uygulama alanı bulan şiddetsiz iletişim pratiği iyi bir seçenek olarak görülmektedir. Bu bağlamda dünya genelinde yapılan çeşitli çalışmalarda şiddetsiz iletişim eğitimlerinin sağlık çalışanlarının iletişim ve empati becerisini artırmada, iş streslerini azaltmada etkili olduğu görülmekte, hasta-hekim ilişkisi üzerine olumlu katkıları olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte şiddetsiz iletişim pratiğinin sağlık çalışanlarının iletişim becerisi üzerine etkilerini inceleyen dünya genelinde sınırlı sayıda çalışma vardır. Çalışmamızın amacı şiddetsiz iletişim eğitiminin sağlık mensuplarının empati ve iletişim becerisi, mesleki tatmin, tükenmişlik ve ikincil travmatik stres üzerine etkilerini incelemektir. Çalışma iletişim becerilerinin ve eğitiminin sağlık alanındaki önemini ve etkilerini ortaya çıkaracak olması ve dünyada geniş bir uygulama alanı bulan şiddetsiz iletişim eğitiminin sağlık alanındaki etkilerini Türkiye'de ilk defa inceleme altına alan çalışma olması nedeniyle önem arz etmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri kontrol grupsuz ön test- son test desenli bir müdahale çalışmasıdır. Mart ve mayıs aylarında iki grup şeklinde şiddetsiz iletişim eğitimi alıp çalışmaya katılımı kabul eden gönüllülere eğitim öncesi ve sonrasında (üç ay sonra) İletişim Becerileri Envanteri ile Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Veri analizinde hipotezlerin analizleri için IBM SPSS Statistics Version 23 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya şiddetsiz iletişim eğitimi alan 50 kişi katılmıştır. Katılımcıların 45'i (%90) kadın; 5'i (%10) erkektir. Sağlık alanlarına göre dağılıma bakıldığında tıp alanından 44(%88), diş hekimliğinden 4(%8), hemşirelik alanından 1(%2) ve eczacılık alanından 1(%2) kişi katılımı oluşturmaktadır. Mayıs grubunda iletişim becerileri ölçeği ön ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: The physician-patient relationship is a process in which empathetic communication is very important. In this process, the impressions gained during the interviews are very important for the definition and solution of the problem. It can be said that these interviews are the basis of the clinical process. Nonviolent communication practice, which has a wide application area in the world, is seen as a good option in order to improve the empathy and communication skills of healthcare professionals and to increase their capacity to turn disagreements into dialogue. In this context, in various studies conducted around the world, it is seen that nonviolent communication trainings are effective in increasing the communication and empathy skills of health workers, reducing work stress, and it is thought to have positive contributions to the patient-physician relationship. However, there are limited studies around the world examining the effects of nonviolent communication practice on communication skills in healthcare professionals. The aim of our study is to examine the effects of nonviolent communication education on empathy and communication skills, professional satisfaction, burnout and secondary traumatic stress of healthcare professionals. The study is important because it will reveal the importance and effects of communication skills and education in the field of health, and because it is the first study in Turkey to examine the effects of nonviolent communication education, which has a wide application area in the world, in the field of health. Materials and Methods: This research is an intervention study with a pretest-posttest pattern without a control group, which is one of the quantitative research methods. The Communication Skills Inventory and the Quality of Life Scale for Employees were applied to the volunteers who received nonviolent communication training in March and May in two groups and agreed to participate in the study before and after the training (three months later), and the results were statistically compared. IBM SPSS Statistics Version 23 package program was used for the analysis of hypotheses in data analysis. Results: 50 people who received nonviolent communication training participated in the study. 45 (90%) of the participants were women; 5 (10%) are male. Considering the distribution by health fields, 44 (88%) people from medicine, 4 (8%) from dentistry, 1 (2%) from nursing and 1 (2%) from pharmacy. A significant difference was found between the communication skills scale pre- and post-test scores in the May group.