Beden eğitimi ve spor derslerinde kullanılan işbirliğine dayalı öğretim yönteminin bireysel sorumluluk ve liderliğe etkisi
The effect cooperative teaching method used in physical education and sports lessons on individual responsibility and leadership
  1. Tez No: 786449
  2. Yazar: TARIK ERUZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BALYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Eğitim genel anlamda bireye, bilgi, beceri ve davranış kazandırma sürecidir. Öğretim ise bu özelliklerin kazandırılmasında dar kapsamlı ve kısa süreçlerden oluşmaktadır. Eğitim-öğretim süreci içerisinde kazanımlara ulaşmamızı sağlayacak en ekonomik yöntemler ise farklılık göstermektedir. Bu yöntemlerden biri olan işbirliğine dayalı öğretim yöntemi; öğrencilerin birbirlerinin öğrenmelerinden sorumlu olduğu ve birbirlerini değerlendirdiği öğretim yöntemidir. Bu çalışmanın amacı da beden eğitimi ve spor derslerinde kullanılan işbirliğine dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin liderlik özelliklerinin ve bireysel sorumluluk değerlerinin gelişimine etkisini incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırmada ön test-son tes kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İzmir ili Altay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde okuyan 30 kişilik kontrol grubu ve 28 kişilik deney grubu oluşturmaktadır. Katılımcılara ön test ve son test olarak sırasıyla Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği ve Bireysel Sorumluluk Ölçeği uygulanmıştır. 8 hafta boyunca beden eğitimi ve spor dersleri; deney grubunda işbirliğine dayalı öğretim yöntemiyle, konrol grubunda ise normal müfredata göre işlenmiştir. Veriler SPSS Statistic 20.0 programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; katılımcıların tümünün bireysel sorumluluk ölçeğinden aldıkları puanın arttığı ancak bu artışın gruplar arasında anlamlı farklılık yaratmadığı bulunmuştur. Ayrıca genç liderlik özellikleri ölçeğinin altboyut puan ortalamalarının hepsinde de deney grubu lehine bir artış gözlemlenmiştir. Sonuç olarak beden eğitimi ve spor derslerinde kullanılan işbirliğine dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin sorumluluk ve liderlik özelliklerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Education, in general, is the process of acquiring knowledge, skills and behavior. Teaching, on the other hand, consists of narrow and short processes in gaining these characteristics. The most economical methods that will enable us to achieve the gains in the education-teaching process differ. Collaborative teaching method, which is one of these methods; It is a teaching method in which students are responsible for each other's learning and evaluate each other. The aim of this study is to examine the effect of the cooperative teaching method used in physical education and sports lessons on the development of students' leadership characteristics and individual responsibility values. A quasi-experimental model with pretest-posttest control group was used in the study. The sample of the research consists of the control group of 30 people and the experimental group of 28 people studying at Altay Vocational and Technical Anatolian High School in Izmir. Youth Leadership Characteristics Scale and Individual Responsibility Scale were applied to the participants as pre-test and post-test, respectively. Physical education and sports classes for 8 weeks; In the experimental group, it was taught with the cooperative teaching method and in the control group according to the normal curriculum. The data were analyzed with the SPSS Statistic 20.0 program. As a result of the analysis; It was found that the scores of all participants from the individual responsibility scale increased, but this increase did not create a significant difference between the groups. In addition, an increase in favor of the experimental group was observed in all sub-dimension average scores of the youth leadership characteristics scale. As a result, it has been concluded that the cooperative teaching method used in physical education and sports lessons has a positive effect on students' responsibility and leadership characteristics.