On bi-Alexandroff spaces
Bi-Alexandroff uzayları üzerine
- Tez No: 754300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, tezin genel girişine ayrılmıştır. İkinci bölümde, kısmen sıralı kümelerin temel kavramlarını ve bunların Alexandroff uzayları ile ilişkilerini hatırlayacağız ve Alexandroff uzayı ile ilgili gerçeği ve bunun diğer topolojilerle ilişkisini araştıracağız. Üçüncü bölümde, Alexandroff uzayı ile ilgili bazı tanım ve teoremleri verdik. Dördüncü bölümde, Bi-Alexandroff uzayında δ(1,2) -açık küme ve δ(a,b) -açık küme tanımı verilmiştir. Ardından, δ(1,2) -int (A), δ(1,2) -cl (A), δ(1,2)-lim(A), δ(1,2)-nbh(A) ve δ(1,2)-𝑇1–uzay incelendi. Ayrıca, Bi- Alexandroff uzayı için δ(1,2)-süreklilik tanımı tanıtıldı. Dahası, Bi-Alexandroff uzaylarında sürekli, açık ve kapalı fonksiyonlar için bazı sonuçlar verilmiştir. Son olarak, beşinci bölüm bazı sonuçları ve gelecekteki çalışmaları içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the general introduction to the thesis. In the chapter two, we recall the basic concepts of the partially ordered sets and its relation with Alexandroff spaces and investigate the fact concerning Alexandroff space and their relation to other topologies. In the chapter three, we give some definitions and theorems related to Alexandroff space. In the chapter four, the definitions of δ(1,2) -open set and δ(a,b) -open set in Bi-Alexandroff space are introduced. Then, some of the main properties of this set, such as δ(1,2)-int (A), δ(1,2)-cl (A), δ(1,2) -lim(A), δ(1,2) -nbh(A) and δ(1,2) – T1–space, are investigated. Also, a new definition of δ(1,2)-continuous for Bi− Alexandroff space is introduced. Furthermore, some results for continuous, open, and closed functions in Bi-Alexandroff spaces is given. Finally, chapter five contains some conclusions and future work.