İşbirliği ile öğretim yöntemine dayalı beden eğitimi derslerinin 9?10 yaş grubu çocukların temel motor becerileri ile problem çözme becerilerinin gelişimine etkisinin araştırılması
Research on the effect of the development of basic motor skills and problem solving skills of 9?10 years old children who takes physical education lesson which is based on cooperative teaching method
- Tez No: 319494
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, 12 haftalık İşbirliği ile Öğretim Yöntemine Dayalı Beden Eğitimi programının, 9?10 yaş grubu çocukların temel motor becerileri ile problem çözme becerileri gelişimine etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır.Bu amaç doğrultusunda öğretim programında işbirlikli öğrenme tekniklerinden De Vries (1976) ve Slavin (1978?1980) tarafından geliştirilen ?Takım?Oyun?Turnuva? ve Johnson ve Johnson (1994) tarafından geliştirilen ?Birlikte Öğrenme? yapıları üzerine kurulmuş ?Öğrenme Takımları?, Aranson ve arkadaşları (1978), Slavin (1980) ve Kagan (1986) tarafından geliştirilen ?Ayrılıp Birleşme? yapısı üzerine kurulmuş ?Parça Birleştirme?, Kagan (1992) tarafından geliştirilen ?Eş Kontrolü? ve ?Düşün?Eşleş?Paylaş? yapısı üzerine kurulmuş ?Eşleş?Kontrol et?Uygula? ve ?Düşün?Paylaş?Uygula? teknikleri kullanılmıştır.Araştırma, 9?10 yaş grubu çocuklardan oluşmuştur. 69 öğrenci deney (34 erkek 35 kız) ve 70 öğrenci kontrol (35 kız 35 erkek) grubu olarak, 139 öğrenci gönüllü alınmıştır.Araştırmada uygulanan İşbirliği ile Öğretim Yöntemine Dayalı Beden Eğitimi programının çocukların temel motor ve problem çözme becerileri üzerindeki etkisini araştırmak için; el ile top kontrol, ayak ile top kontrol, koşu koordinasyon, statik denge (flamingo), dikey sıçrama, esneklik, durarak uzun atlama, sürat, çeviklik, çabukluk ve tenis topu fırlatma testleri ile Serin ve arkadaşlarının 2010'da geliştirdikleri, ?İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri? (ÇPÇE) uygulanmıştır.Verilerin çözümlenmesinde istatistik programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu arasındaki farklılığı bulmak için bağımsız t testi, deney ve kontrol grubunun ön?son test arasındaki farklılığı bulmak için ise eşleştirilmiş t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been done to examine the efficiency of Teaching Method Based on Physical Education with the collaboration of 12 weeks, on 9?10 years old children's developments of basic motor skills and problem solving skills.The techniques that have been used for this research are; ?Team Game Tournament? which is one of the cooperative learning techniques and developed by De Vries (1976) and Slavin (1978?1980); ?Learning Teams? which is based on learning together structure and developed by Johnson and Johnson (1994); ?Assembling Pieces? which based on the structure seperating and combining and developed by Aranson and friends (1978), Slavin (1980) and Kagan (1986); and Pair off?Control?Apply and Think?Share?Apply techniques which is based on Pairs Control and Think?Pair off?Share and developped by Kagan (1992).The research group composed of children ages between 9-10, there were 69 student as experiments (35 female, 34 males) and 70 control students (35 girls 35 boys) participated on a voluntary basis as a group of 139 students in total.Cooperation with the Faculty of Physical Education program is based on the method applied in the study of children to investigate its effect on the basic motor skills, hand and ball control, foot and ball control, running coordination, static balance (flamingo), vertical jump, flexibility, standing long jump, speed, agility with the tennis ball throwing and agility tests.Cooperation with the Faculty of Physical Education program is based on the method applied in the study, to investigate its effect on children's problem-solving skills; cool and colleagues developed in 2010, ?Primary?Level Problem Solving Inventory for Children? (ÇPÇE) were applied.SPSS statistical software was used to analyze the data. To find the difference between the experimental and control group, independent test, both control and experimental group, to find the difference between pre and post-tests, paired samples t test was used. According to test batteries applied to the level of significance (p0.05).Between the pre-test values, with the top hand control, foot and ball control, running coordination, static balance (flamingo), vertical jump, flexibility, standing long jump, 30 meter sprint, agility and quickness with a tennis ball throwing test significant differences between the mean values of the last tests were in favor of the 0.001 level (p0.05).Between the experimental and the control group's post?test values, with the top hand control, foot and ball control, running coordination, static balance (flamingo), vertical jump, flexibility, standing long jump, 30 meter sprint, agility and quickness with a tennis ball throwing test values there were significant differences between the mean level of 0.001 in favor of the experimental group (p0.05).Forming sub?dimensions of the experimental group problem?solving skills, problem?solving confidence, self?control and avoidance of problem solving skill levels, according to recent tests in favor of pre and post?test values are significantly different at the level of 0.001 (p0.05).