Yetişkinlerde dürtüsellik, yeme bağımlılığı ve ağırlık durumu ilişkisi
The relationship between impulsivity, food addiction and weight status in adults
  1. Tez No: 858283
  2. Yazar: ÜLKÜ TIĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerde dürtüsellik, yeme bağımlılığı ve ağırlık durumu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Toplamda 408 kişinin katıldığı çalışmada yeme bağımlılığını ölçmek için“Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği”, dürtüselliği ölçmek için“Barrat Dürtüsellik Ölçeği”ve katılımcıların kişisel ve duygu durumuna bağlı verileri için“Demografik Veri Formu”kullanılmıştır. Katılımcıların yeme bağımlılığı prevalansı %12,7 olarak bulunmuştur. Yeme bağımlılığı tanı kriterlerini karşıla yan ve karşılamayan bireyler karşılaştırıldığında yeme bağımlılığı ile vücut ağırlığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken yeme bağımlılığı ve vücut kitle indeksi açısından anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Yeme bağımlılığı olan bireylerde, genel dürtüsellik, plan yapmama ve motor dürtüsellik açısından anlamlı farklılığa rastlanmazken dikkat dürtüsellik skoru yüksek çıkmıştır. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak du ygusal durumların yeme davranışlarını etkileyebileceği ve yeme bağımlılığı semptomlarının erken tespit edilmesinin, kilo artışı ve obezite riskini azaltmaya yardımcı olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between impulsivity, food addiction and weight status in adult individuals. A total of 408 participants took part in the study, and the Yale Food Addiction Scale was used to measure food addiction, the Barrat Impulsivity Scale to measure impulsivity and a Demographic Data Form to collect participants' personal and mood related data. The prevalence of food addiction among participants was found to be 12.7 percent. When individuals meeting food addiction diagnostic criteria were compared with those who did not meet them, a significant relationship between food addiction and body weight was not observed. However, a significant difference was detected in term of food addiction and body mass index. Among individuals with food addiction, no significant differences were found in terms of general impulsivity scores were found to be higher. Based on the results of the study, it is suggested that emotional states can influence eating behaviors, and early detection of food addiction symptoms may help reduce the risk of weight gain and obesity.