Performance based design tool and its implementationin healthcare facilities.
Performans esaslı tasarım aracı ve sağlık yapılarında uygulaması.
- Tez No: 754454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH CAN ZÜLFİKAR, DR. CÜNEYT TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sağlık binaları, depremden hemen sonra önemli rolleri nedeniyle bir ülkenin en önemli tesislerinden biridir. Bu bağlamda, sağlık tesislerinin depreme karşı direnci üzerinde çalışmak, gelecekteki olası bir deprem için büyük önem taşımaktadır. Günümüz dünyasında, konut/işyeri olarak kullanılan özel mülkiyete/kamuya bağlı yapılarda performansa dayalı tasarım veya depreme dayanıklı tasarım; konfora, görsele dayalı detaylar ya da mimari detaylar kadar öncelikli kriterler sayılmamaktadır. Yapılarda taşıyıcı sistem tüm binanın deprem performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olmakla birlikte, tüm içeriği de dâhil olmak üzere, toplam yapı maliyetinin sadece % 20'sini oluşturmaktadır. Dolayısıyla, inşaat mühendisleri yapıların sismik açıdan performansını daha geniş bir bağlamda incelemeli, sadece oluşacak yapısal hasar ve yaşam güvenliği açısından değerlendirmek yerine tüm sistemler bir bütün olarak değerlendirmelidir. Tüm bir yapıda sismik performanstan kaynaklanabilecek yaşam kaybı, tesis onarım maliyeti ve onarım süresi FEMA P-58 (2012) programında bulunan yeni nesil performansa dayalı sismik tasarım yöntemi ve araçlarıyla mühendisler tarafından sorgulanabilir hale gelmiştir. Bu çalışma FEMA P-58 (2012) prosedürünü ana hatlarıyla açıklamayı ve altı (6) katlı tipik bir sağlık binası çelik moment çerçevesi tasarımının sonuçlarını performansa dayalı tasarım yaklaşımıyla sunmayı amaçlamaktadır. Birçok finansal kurum, En Büyük Olası Kayıp (Probable Maximum Loss - PML), Senaryo Tahmini Kayıp (Scenario Expected Loss - SEL) ve Senaryo Üst Kayıp (Scenario Upper Loss - SUL) verilerini tercih edilen performans ölçütleri olarak kullanır. Bu performans ölçütleri, tipik olarak bina yenileme değerinin yüzdesi olarak ifade edilen olası bina onarım maliyetinin niceliksel beyanlarıdır. Bu bağlamda, bu çalışmanında tipik bir hastane binasının deprem performansı ve bunun olası sonuçlarının değerlendirilmesi açısından örnek bir çalışma olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Healthcare buildings are one of the most critical facilities in any country for their important roles just after an earthquake. In this context, working on the resistance of healthcare facilities against earthquake is of great importance for a probable future earthquake. In today's world, in either private and governmental agencies, buildings earthquake resistant design is not within the primary criteria such as social facilities, architectural details or any other social needs for the residents. While the structural system has a significant effect on the seismic performance of the entire building, including the contents, it is only about 20% of the total building cost. So, structural engineers should look the seismic performance in an extensive context, looking at all the systems of the building than just the damage to structural items and life-safety. The seismic performance of an entire building in terms of future life loss, facility repair cost and repair time can be query out by the engineers with the next generation of performance-based seismic design methodology and tools outlined in the FEMA P-58 (2012) documents. This study outlined the FEMA P-58 procedure and present the results of a six (6) stories healthcare building moment frame structure by the intensity-based design approach. Many financial foundations as well as lenders, investment funds, and insurers use Probable Maximum Loss (PML), Scenario Expected Loss (SEL), and Scenario Upper Loss (SUL) as favorite performance measures. Some building owners, developers, and tenants have also relied on these performance measures to quantify seismic performance. In this regard, it is believed that this study will be a sample study for evaluation of seismic performance of a typical hospital building and its probable consequences.