Determining the weed competitive ability of different chickpea cultivars under greenhouse and field conditions
Sera ve tarla koşullarında farklı nohut çeşitlerinin yabancı ot rekabetinin yeteneğinin belirlenmesi
- Tez No: 754460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KHAWAR JABRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Nohut mahsulü, verimini azaltan ve kalitesini bozan birçok yabani ot tarafından ciddi şekilde istila edilmektedir. tahıllar (Iqbal ve diğerleri, 2020). Yetiştiriciliği, mahsulün rekabet etme yeteneğinin zayıf olması nedeniyle yabani ot istilasından etkilenir. yavaş geliştiği ve açık bir gölgelik mimarisi ile karakterize edilen düşük bir boyuta sahip olduğu için yabani otlarla (Cici et al., 2008). Nohut bitkilerini yabancı otlara karşı daha az rekabetçi yapan faktörler, sınırlı yaprak seviyesi, gevşek gölgelik mimarisi, düşük büyüme ve kısa yükseklik (Parsa ve diğerleri, 2014). Yabancı ot rekabeti nedeniyle ağır kayıp tahıl kalitesini ve miktarını azalttığı gözlemlendi. Tane azalması yabancı ot türlerine göre değişiklik gösterebilir. ve çeşitli ekim alanlarındaki yoğunlukları. Mahsullerin çeşit seçimi, yabani ot yönetimini ve verimi etkileyebilir. organik sistem (Murphy ve diğerleri, 2007). Uygun bir bireysel bitki bitki mimarisi seçme, entegre uygun bir ekim yoğunluğu ile, yabani otları bastırmak için bütünleşik yabani ot yönetiminin hayati bir bileşenidir. büyüme. Son derece rekabetçi genotiplerin saptanması ve seçilmesi, nohutu geliştirmek için yararlı bir araca sahiptir. Diğer ekinlerde olduğu gibi, entegre yabancı ot kontrolü stratejisinde verimlilik (Lemerle ve ark., 2001). Bu etkilerin değerlendirilmesi, bağımlılığı azaltmaya yönelik artan ilgi göz önüne alındığında özellikle önemlidir. kimyasal ot yönetimi üzerine (Blackshaw ve diğerleri, 2006). Çeşitlerin yabani otlara karşı rekabet gücü hakkında bilgi Farklı tarımsal iklim koşullarında rekabet eksiktir ve araştırılması gerekmektedir. üretkenliği artırabilir. Araştırmanın amacı, farklı nohut çeşitlerinde yabancı ot rekabetinin tarla ve tarla altı sera koşulları. Ana hedefler şunlardır: 1.Nohut çeşitlerinin yabancı ot rekabetine tepkisini değerlendirin. 2.Mahsul bazında seçilen çeşitler arasından yabancı otlarla rekabet gücü yüksek nohut çeşitlerini belirleyin.
Özet (Çeviri)
Chickpea crop is severely infested by many weeds which reduce its yield and deteriorate the quality of the grains (Iqbal et al., 2020). Its cultivation is affected by weed infestations due to the crop's poor ability to compete with weeds because it slowly develops and has a low stature characterized by an open canopy architecture (Cici et al., 2008). The factors which make chickpea plants less competitive versus weeds are confined leaf level, loose canopy architecture, low growth, and short height (Parsa et al., 2014). Heavy loss because of weed competition was observed which reduced grain quality and quantity. The grain reduction may vary depending on the weed species and their density in various cultivation areas. Cultivar selection of crops can affect weed management and yield in the organic system (Murphy et al., 2007). Choosing an appropriate individual crop plant architecture, integrated with an appropriate crop planting density is a vital component of integral weed management to suppress weed growth. Detecting and selecting highly competitive genotypes have a useful means of improving chickpea productivity in a strategy of integrated weed control, as has already been found in other crops (Lemerle et al., 2001). Evaluation of these effects is particularly important in view of the growing interest in reducing the reliance on chemical weed management (Blackshaw et al., 2006). Knowledge of the cultivars' competitiveness to weed competition on different agro-climatic conditions is lacking and needs to be explored, which can improve productivity. The research aims are to determine the effect of weed competition on different chickpea cultivars under field and greenhouse conditions. The main objectives are to: 1.Evaluate chickpea cultivars' response to weed competition. 2.Identify the chickpea cultivars that are highly competitive to weeds among selected cultivars based on crop yield.