Tarihsel süreç içerisinde İzmir konaklama tesislerinin gelişimi, Basmane bölgesinin toplumsal yapısının süreç içerisinde geçirdiği değişimler ve konaklama işletmeleri ile etkileşimi
Development of İzmir accommodation facilities in the historical process, changes in the social structure of Basmane region and its interaction with accommodation businesses
  1. Tez No: 754479
  2. Yazar: AKIN YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAY EMRE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanların beraber yaşadıkları yerler sadece mimari yapıların bulunduğu alanlar değildir. Bu yerler bir şekilde hayata başladıkları gibi sonraları gelişip, zamanla yok olmaktadırlar. Ancak onları yok olmaktan kurtaracak ya da daha ileri taşıyacak aksiyonlar almak yine biz insanların sorumluluğundadır. İzmir'in Basmane Bölgesi de uzun zamandır birçok topluma ev sahipliği yapmış, kimi zaman yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak her seferinde toplumun bölge üzerindeki etkisi ya da bölgenin toplum üzerinde etkisi ile farklı bir sosyal ve ekonomik alana dönüşmüştür. Bu çalışmada Basmane'nin yaşamı boyunca konumu dolayısıyla üstlendiği konaklamacılık rolünün zaman içerisinde nasıl evrildiği, hangi sorunlarla karşı karşıya kaldığı araştırılmıştır. Bu tezin temel amacı İzmir ili içerisinde konaklama tesislerinin gelişimini incelemek, aynı zamanda İzmir için önemli bir ticari ve sosyal yaşam alanı olan Basmane bölgesini konaklama tesisleri ve turizm açısından araştırmaktır. İzmir'de ve Basmane bölgesinde konaklama tesislerinin nasıl ve ne şekilde ortaya çıktığı, hayatın içinde bu tesislerin günümüze kadar geçirdiği evreler araştırılmıştır. Sahada detaylı çalışılması ve araştırma problemin çözümü için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. 5 Şubat 2022 -30 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılan saha çalışmasında günümüzde Basmane bölgesi olarak bilinen alanda yerleşik olan otellerin süreç boyunca uğradığı değişimlerini ve toplumsal sorunlarını tespit edip çözüm önerileri getirmek hedeflenmiştir. Son olarak çalışmanın bitirilmesi için mülakat tekniği ile yapılmış nitel analizin detay ve sonuçları aktarılmıştır. Sahada bulunan kişilerin çözüm önerilerinin başında çevrenin temizliği, dokunun bir şekilde düzeltilmesi hemen hemen tüm işletmecilerin ortak görüşünün olduğu bir konudur. Mülk sahiplerinin mutlaka yatırım yapmaları, devlet ve belediyenin konuyla daha detaylı olarak ilgilenmesi ve renovasyon finansmanına katılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The places where people live together are not just the areas where architectural structures are found. As these places start life in some way, they develop later and disappear over time. However, it is still the responsibility of us humans to take actions that will save them from extinction or take them further. The Basmane Region of Izmir has also hosted many societies for a long time and sometimes faced the danger of extinction. However, each time it has transformed into a different social and economic area with the effect of the society on the region or the effect of the region on the society. In this study, it was investigated how the accommodation role that Basmane assumed throughout his life due to his location evolved over time and what problems he faced. The main purpose of this thesis is to examine the development of accommodation facilities in the province of Izmir, as well as to research the Basmane region, which is an important commercial and social life area for Izmir, in terms of accommodation facilities and tourism. How and in what way accommodation facilities emerged in Izmir and Basmane region, and the phases of these facilities in life until today were investigated. Qualitative research method was used to study in detail in the field and to solve the research problem. During the field study carried out between February 5, 2022, and April 30, 2022, it was aimed to identify the changes and social problems of the hotels located in the area known today as Basmane region and to propose solutions. Finally, the details and results of the qualitative analysis made with the interview technique are given to finish the study. At the beginning of the solution suggestions of the people in the field, the cleaning of the environment and the improvement of the texture is a common opinion of almost all the operators. Property owners are expected to make investments, the state and the municipality to deal with the issue in more detail and participate in the financing of the renovation.