Sosyo-politik açıdan Millet Dergisi (1946-1950)
The Millet Magazine in socio-political perspective (1946-1950)
  1. Tez No: 754478
  2. Yazar: SADIK YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sosyo-Politik Açıdan Millet Dergisi (1946-1950) isimli çalışmada Cemal Kutay öncülüğünde çıkartılan dergide, Türkiye'nin iç ve dış politik gündeminin incelenmesi ve dergi yazarlarının demokrasi, komünizm, milliyetçilik, Kemâlizm, Amerikan yardımları ve benzeri kavramları anlayış biçimi ile antikomünizm cephesindeki çalışmalarına değinilmiştir. Çalışmada birinci el kaynaklar ve araştırma eserler kullanılmıştır. Birinci el kaynaklara Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi (BCA) ve Millî Kütüphane arşivlerinden ulaşılmıştır. Çalışma, Millet Dergisi'nin yayın hayatına başladığı Ocak 1946 ile Mayıs 1950 yılları arasında çıkartılan 222 sayıyı kapsamaktadır. Sonrasında da çıkartılan dergi düzenli olmamış, aralıklarla çıkmıştır. Çalışmanın ana konusunu Millet Dergisi'nin Türkiye'deki iç ve dış politika değişimini nasıl algıladığı, okurlarına nasıl aktardığı konusu oluşturmaktadır. Çıktığı dönem göz önüne alındığında Türkiye için yeni bir dönem olan çok partili demokratik hayat ve Soğuk Savaş döneminin ilk yıllarında yaşanan gelişmeler konuların kapsamını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study titled The Millet Magazine In Socio-Political Perspective (1946-1950), in the magazine publised under the leadership of Cemal Kutay, it was refered to examine the domestic and foreign political agenda of Turkey, the way of understanding of the writers of the magazine about democracy, communism, nationalism, Kemalism, American aids and similar concepts and their works on the front of anticommunism. In the study, it was used first hand sources and research works. Primary sources were obtained from the Republic Archives of the Presidency of State Archives (BCA) and the National Library archives. The study includes 222 issues published between January 1946, when Millet Magazine started its publication life, and May 1950. After that date, magazine wasn't regular, but was published intermittently. The main subject of the study is how Millet Magazine perceives the domestic and foreign political changes and how it conveys it to the readers. Considering the period that it emerged, the constitution of the subjects is the multi-party democratic life, which is a new era for Turkey, and the developments in the first years of the Cold War period.