Türkçede haftanın günlerine yapılan atıflarda cinsiyet ve dil etkisi
The effect of gender and language on the references to the days of the week in Turkish
- Tez No: 754504
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Nöroloji, Psikoloji, Linguistics, Neurology, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, Türkçe dilinde cinsiyet algısının varlığı haftanın günleri örneği üzerinden incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma Türkeye'nin farklı yerlerinde yaşayan 18 yaş üstü 144 erkek, 168 kadın olmak üzere toplamda 312 kişi üzerinden yürütülmüştür. Katılımcılara yaşlarının ve cinsiyetlerinin sorulduğu Demografik Bilgi Formu ve araştırmanın sorularını içeren anket çalışması uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların kendi cinsiyetlerinin, dil algısı üzerindeki etkisinin korelasyonu incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre haftanın günlerinin cinsiyet algısının Pazar, Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerinde anlamlı korelasyonu olduğu Çarşamba gününün cinsiyet algısıyla ise anlamlı düzeyde ilişki olmadığı saptanmıştır. Ayrıca, katılımcıların kendi cinsiyetleri ile haftanın günlerinin cinsiyet algısı anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Katılımcıların Pazar, Pazartesi, Çarşamba günlerinin cinsiyet algısının kendi cinsiyetleri ile korelasyonu olmadığı, Salı, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerinin ise kendi cinsiyetleri ile pozitif korelasyonu olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların Türkçe dilinin cinsiyet algısı hakkında bilgi sağlaması bakımından anlamlı olduğu ve yapılacak sonraki çalışmalarda bulguların desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the existence of gender perception in Turkish language through the example of the days of the week. The research was carried out on a total of 312 people, 144 men and 168 women, over the age of 18, living in different parts of Turkey. A Demographic Information Form, in which the participants were asked about their age and gender, and a questionnaire including the research questions were applied. In the study, the correlation of the effect of the participants' own gender on language perception was examined. According to the findings obtained in the study, it was determined that the gender perception of the days of the week was significantly correlated on Sunday, Monday, Tuesday, Thursday, Friday and Saturday, and there was no significant correlation with the gender perception of Wednesday. In addition, the gender perception of the participants' own gender and the days of the week differs significantly. It was determined that the gender perception of the participants on Sunday, Monday, and Wednesday was not correlated with their own gender, while Tuesday, Thursday, Friday and Saturday were positively correlated with their own gender. It is thought that the findings obtained in the research are meaningful in terms of providing information about the gender perception of the Turkish language and that the findings can be supported in future studies.