İlköğretimde; beden eğitimi dersinin, takiben yapılan diğer derslerde öğrencilerin başarıları üzerindeki etkisinin araştırılması (Kütahya ili örneği)
The research of the effects of the physical education lesson on the students? success in the other following lessons (sample of Kütahya)
  1. Tez No: 231243
  2. Yazar: RAMAZAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmamın amacı ilköğretim okullarında yapılan beden eğitimi dersi haftalık ders programında beden eğitimi dersini takiben işlenen derslerde öğrencilerin bu derslerdeki başarılarını etkileyip etkilemediği, etkiliyorsa ne yönde hangi düzeyde etkilediğini araştırıp değerlendirmektir.Çalışmanın evreni 2006/2007 eğitim öğretim yılında Kütahya ilindeki 8 (sekiz) ilköğretim okulunda haftalık ders programında beden eğitimi dersinden sonra Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve İngilizce dersinin arda arda yapıldığı 7. sınıflarda okuyan öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın örneklemi ise 2006/2007 eğitim öğretim yılında öğrenim gören Kütahya ilindeki 8 (sekiz) ilköğretim okulundaki 444 (dört yüz kırk dört) öğrencidirYukarıda bahsedilen evren ve örneklem seçilirken Kütahya ili ilköğretim okullarının öğrenci ve veli profili (Sosyo-ekonomik ve kültürel yönden)ile okulların İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu 3 ayrı O.K.S deneme sınavlarındaki başarı durumları göz önünde bulundurulmuştur.Çalışmada öğrencilerin görüş ve düşünceleri anket yöntemi ile belirlenmiştir. Anket formu iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm 6 soruda kişisel bilgileri, İkinci bölüm ise 19 soruda öğrencilerin beden eğitimi dersi hakkındaki görüşleri, beden eğitimi dersinden sonra yaşadıkları olumlu veya olumsuz durumlar ve beden eğitimi dersinin diğer derslerdeki başarıları üzerindeki etkileri irdelenmeye çalışılmıştır. Anket formu toplam 25 sorudan oluşmaktadırAnket yöntemi kullanılarak derlenen veriler, istatistik işlem için MS Excel'de düzenlemiştir. SPSS 15,0 istatistik programında analiz edilmiştir. Verilere geçerlilik ve güvenirlilik testi uygulanmıştır. İstatistik testler olarak ise SPSS' de ki-kare testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The target of this study is;whether physical education lesson affects student `success in the classes after it,or not, if,it efects,to search and evaluate to which direction it effects study?s universe is formed in 2006-2007 scholl year ,in Kütahya ,at 8 primary school at 7th classes after physical education lesson;maths, science,turkish social and english lessons are thaught one after another and the stundents are studied at these classes this study?s model is 444 students ,who are studied in 2006-2007 school year at primary school in KütahyaWhile the universe and model is selecting the profiles of student and parents in primary schools of Kütahya and succes profiles of students at oks exams are done by schools and u are usedIn the study, the views and afters of the students are determined at survey nethot survey is formed into two parts; the first part is personel information with six guestions and at second part it is studiet that ; with 19 guestions, students views about physical education lesson, their negative of positive attitudes after physical education lesson ond to examine the successes of physical edu lesson on the other lessons survey from is formed with 25 guestions in totalDatums, gathered by using survey method, are put in order in MS Excel for statistics grecedure. It is analized at SPSS 15,0 statistics programme. Validity and confidence tests are practiced to datums. As statistics test croswise picturing and ki-kare tests are done in SPSS.