Peri-implant yumuşak doku fenotipinin peri-implant hastalıkların şiddetine ve cerrahi olmayan mekanik tedavi sonuçlarına etkisi
The effect of peri-implant soft tissue phenotype on the severity of peri-implant diseases and the outcomes of non-surgical mechanical treatment
- Tez No: 754524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ZEYNEP ALPASLAN YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada peri-implant yumuşak doku fenotipinin peri-implant hastalıkların derecesine ve cerrahi olmayan mekanik tedavi sonuçlarına etkisinin klinik ve biyokimyasal parametreler eşliğinde araştırılması hedeflenmiştir. 39 hastaya ait 77 implant dahil edilmiştir. İmplantlar; 2 gruba (Grup-1-peri-implant mukozitis, Grup-2-peri-implantitis) ayrılmıştır. Başlangıç(0.ay) klinik parametreleri (SD, GI, PI, SK, KAS) ve radyografik kemik kaybı kaydedilip, peri-implant oluk sıvısı(PİOS) örnekleri toplanmıştır. Fenotip komponentleri(mukoza kalınlığı, suprakrestal doku yüksekliği, keratinize mukoza) ve yapışık diş eti kaydedilirken ise çeşitli araçlar ve yöntemler kullanılmıştır. Hastalıklı implant bölgelerine cerrahi olmayan mekanik tedavi uygulanmıştır. Tedavi sonrası(TS) 6.ay PİOS örnekleri alınarak tüm klinik parametreler tekrar kaydedilmiştir. Her iki gruptan toplanan PİOS örneklerinde, ELİSA testi kullanılarak MMP-8 ve CLP seviyeleri değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, Grup-2'de tedavi öncesi(TÖ)SD, GI, KAS ve SK yüzdesi değerleri Grup-1'den anlamlı şekilde yüksektir (p0,05). Bu çalışmanın sınırları dahilinde; fenotipin peri-implant hastalıkların şiddetine etkisi olduğu belirlenmiştir. Biyotip kalınlaştıkça hastalıkların görülme şiddeti azalarak, tedavi başarısı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of peri-implant soft tissue phenotype on the degree of peri-implant diseases and the results of non-surgical mechanical treatment with clinical and biochemical parameters. 77 implants from 39 patients were included. Implants; It is divided into 2 groups (Group-1-peri-implant mucositis, Group-2-peri-implantitis). Baseline(0.month) clinical parameters (PD,GI,PI,BOP,CAL) and radiographic bone loss were recorded, and peri-implant crevicular fluid(PIOS) samples were collected. Various tools and methods were used to record the phenotype components (mucosa thickness, supracrestal tissue height, keratinized mucosa) and attached gingiva. Non-surgical mechanical treatment was applied to diseased implant sites. All clinical parameters were recorded again by taking PIOS samples at the 6th month after treatment(PT). In PIOS samples collected from both groups, MMP-8 and CLP levels were evaluated using the ELISA test. According to the results, the pre-treatment(PrT) PD, GI, CAL and BOP percentage values in Group-2 were significantly higher than Group-1(p0.05). Within the limits of this study; It has been determined that the phenotype has an effect on the severity of peri-implant diseases. As the biotype thickness, the incidence of diseases decreases and the success of treatment increases.