Yöneticilerin algılanan liderlik stilleri ve entelektüel yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the perceived leadership styles and intellectual competencies of managers
  1. Tez No: 754528
  2. Yazar: HÜSEYİN YUSUF AKŞAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yöneticilerin algılanan liderlik stilleri ve entelektüel yetkinlikler arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Dönüşümcü liderlik, sürdürümcü liderlik ve pasif liderlik stillerinin entelektüel yetkinlikler üzerinde bir etkisinin olup olmadığı ve varsa etkilerinin ne düzeyde belirleyici olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışanlar ve yöneticilerinin demografik özelliklerinin, algılanan liderlik stilleri ve entelektüel yetkinliklerde anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'de bankacılık sektöründeki çalışanlardır. Veriler,“Entelektüel Yetkinlik Ölçeği”ve“Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği”yardımıyla toplanmıştır. Çalışmanın neticesinde; yöneticilerin entelektüel yetkinlik düzeylerinin farklı liderlik stillerine ve bazı demografik özelliklere göre anlamlı düzeyde değişiklik gösterdiği gözlenmiştir. Dönüşümcü liderlik ve sürdürümcü liderlik faktörleriyle yöneticilerin entelektüel yetkinlikleri arasında kuvvetli pozitif korelasyon bulunduğu ve pasif liderlik ile entelektüel yetkinlikler arasında negatif yönlü ilişki bulunduğu saptanmıştır. İstatistiksel sonuçlara göre algılanan liderlik stillerinin entelektüel yetkinlikler üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationships between the perceived leadership styles of managers and intellectual competencies. It is aimed to determine whether transformational leadership, transactional leadership and passive leadership styles have an effect on intellectual competencies and to what extent their effects are determinative. It was examined whether the demographic characteristics of employees and their managers make a significant difference in perceived leadership styles and intellectual competencies. The population of the research is the employees in the banking sector in Turkey. The data were collected with the help of the“Intellectual Competence Scale”and the“Multifactor Leadership Questionaire”. As a result of the study; It has been observed that the intellectual competence levels of the managers vary significantly according to leadership styles and some demographic characteristics. It has been determined that there is a strong positive correlation between the transformational or transactional leadership and the intellectual competencies of the managers, and there is a negative relationship between passive leadership and intellectual competencies. According to results, it has been revealed that perceived leadership styles have a decisive effect on intellectual competencies.