Katar'ın enerji politikaları bağlamında genişleyen ekonomik ve siyasi etkisi
In the context of Qatar's energy policies expanding economic and political impact
- Tez No: 754535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ortadoğu coğrafyası özellikle son yüzyılda güç savaşlarına sahne olan, silahlı veya silahsız şiddetli mücadelelerin ve çıkar çatışmalarının yaşandığı merkezlerden biridir. Başta İngiltere, Fransa ve A.B.D., son yıllarda da Rusya Federasyonu ve giderek yükselen ekonomisi ile Çin Halk Cumhuriyeti, bölge üzerinde egemenlik kurmak için yarışmaktadır. Bu ülkelerin asıl amacı bölgenin sahip olduğu doğal kaynakları kontrol edebilmektir. Küresel iklim değişikliğinin ve bunun zararlarının gündemde olduğu son yıllarda çevreye duyarlı bir enerji kaynağı olarak değerlendirilen doğal gaz, LNG ve bu rezervlere sahip olan ülkeler ön plana çıkmışlardır. Bu çalışmada, özellikle son yıllarda, ekonomik ve siyasi alanlarda izlediği politikalarla dünyanın ilgisini üzerinde toplayan, öncelikle kendi bölgesinde ve sonrasında küresel çapta etki alanını giderek genişleten Katar, ekonomik ve sosyal açılardan tarihsel süreç içerisinde incelenecektir. Ayrıca, genişleyen bu etkinin farklı parametreleri arasında öne çıkan, ülkenin doğal kaynaklarına bağlı olarak belirlenen ve uygulanan enerji politikaları bağlamında araştırılacaktır. Bölgenin bir diğer önemli ülkesi olan Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik ve politik iş birliğinin dünya siyasetine yansımaları da bu tezin araştırma alanı dâhilindedir.
Özet (Çeviri)
The geography of the Middle East is one of the centres that witnessed power wars, armed or unarmed violent struggles and conflicts of interest, especially in the last century. Particularly England, France and the USA, and in recent years, the Russian Federation and the People's Republic of China with its growing economy are competing to establish dominance over the region. The main purpose of these countries is to control the natural resources of the region. In recent years, when global climate change and its harms are on the agenda, natural gas, LNG, which are considered as an environmentally friendly energy source, and countries with these reserves have come to the fore. In this study, Qatar, which has attracted the attention of the world with its economic and political policies, and which especially in recent years, has been gradually expanding its sphere of influence, first in its region and then globally, will be examined in the historical period from economic and social aspects. In addition, it will be studied in the context of energy policies that stand out among the different parameters of this expanding effect, and that are determined and implemented depending on the natural resources of the country. The reflections of the economic and political cooperation between Turkey and Qatar, another important country in the region, on world politics are also within the research area of this thesis.