The singer films of Yeşilçam cinema
Yeşilçam sinemasında şarkıcı filmleri
  1. Tez No: 754539
  2. Yazar: YASEMİN BARLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışma Türk sinemasındaki Şarkıcı Filmleri ile Film Müzikallerinin ilişkisi üzerine odaklanmaktadır. Türk sinemasında Yeşilçam olarak bilinen dönemin yirmi senesindeki filmler incelenmiştir. Şarkıcı filmlerinin film müzikalleri arasında sayılıp sayılamayacağı incelenmiştir. Bunun yanı sıra şarkıcı filmlerini ortaya çıkaran dönemin kültürel özellikleri ve dönemin popular müziği ve eğlence sektörü ile ilişkisi de araştırılmıştır. Belirli kriterlere göre belirlenen filmler izlenmiş ve özellikle şarkı sahneleri incelenmiştir. Filmdeki şarkı söyleme sahnelerinin film anlatımına katkısı neoformalist analiz yardımı ile inclenmiştir. Bu çalışma Yeşilçam sinemasının orta dönemini, o dönemin sosyo-kültürel ikliminin sinemaya olan etkisini ve o döneme ait en popular film türlerinden birini anlamak için faydalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the relation between the singer films of Turkish cinema and film musicals. It focuses exclusively on two decades of Yeşilçam films, which is an era of Turkish cinema. It deals with whether or not singer films fit the criteria of film musicals. In addition, it examines the cultural aspects of the Yeşilçam era that influenced singer films, including its relationship to popular musical genres and entertainment practices. A sample of films has been chosen and watched, with special attention given to the singing scenes. An examination of how the songs in the films have been utilized has been done with the help of neoformalist analysis. This paper is useful for understanding the middle period of Yeşilçam cinema, how the socio-cultural environment affected the cinema, and examines one of its most popular genres of the time.