İlk dönem Hâşimoğulları: Aile ve evlilik bağları
The early period Hashimites: Family and marriage ties
  1. Tez No: 754588
  2. Yazar: ELİF ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hâşimoğulları, İslâm öncesi ve İslâmiyet dönemi Hicaz'ında nüfuz sahibi bir kabiledir. Bu çalışmada Benî Hâşim, hadis ilmindeki tabaka metodu kullanılarak beş tabakada kategorize edilmiştir. İlk tabaka Hâşim'i, beşinci tabaka ise Hz. Peygamber'in çocuklarını ve onlarla aynı nesilde bulunanları ihtiva etmektedir. Bu tabakalarda yer alan kişiler tek tek tespit edilerek aile ve evlilik bağları ortaya çıkarılmıştır. Bu tezde, tarihin olaylarından ziyade aktörlerine odaklanılmakta ve Hz. Peygamber'in mensup olduğu Hâşimoğulları kabilesinin aile ve evlilik bağlarının, 450-632 yıllarında meydana gelen bazı hadiselere ve İslâmiyet'i kabullerine etkisi incelenmektedir. Benî Hâşim'in evlilik yoluyla çeşitli kabilelerden kız alıp vermek suretiyle kurduğu hısımlık ilişkilerinin siyasi anlamlar taşıyabildiği ve nübüvvet öncesi ile nübüvvet dönemlerinde gerçekleşen olaylarda etkili bir unsur olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Hashimites are an influential tribe in the pre-Islamic and Islamic period Hijaz. In this thesis, Banî Hâşim was categorized in five layers by using the layer method in the science of hadith. The first layer includes Hashim, and the fifth layer includes the Prophet Muhammad's children and their descendants. The people in these strata were identified one by one and family and marriage ties were revealed. In this thesis, the focus is on the actors of history rather than the events and the effects of family and marriage ties of the Hashimoğulları tribe, to which the Prophet Muhammad belonged, to some events that took place in 450-632 and their acceptance of Islam are examined. It is examined that the kinship relations that Beni Hâşim established by taking and giving away girls from various tribes through marriage have political meanings. In addition, it is revealed that this situation, which is mentioned in the events that took place before and during the prophethood, is an effective factor.