Diz ekleminin morfometrik değerlendirilmesi ve klinik önemi' Anatomik, radyolojik ve klinik çalışma'
Morphometric evaluation and clinical importance of the knee joint ' Anatomic, radiological and clinical study'
  1. Tez No: 754596
  2. Yazar: SERHAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
İnsan dizi karmaşık bir anatomik yapıya ve üç boyutlu hareket yeteneğine sahiptir. Bu yapının araştırılması ve anlaşılması ile beraber, bazı diz eklemini ilgilendiren hastalıkların belirlenmesi, tedavi edilmesi ve önlenmesi mümkün olmuştur. Önceleri bu araştırmalar sadece anatomik kadavra çalışmalarıyla sınırlıydı. Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle radyolojik teknikler kullanılır olmuştur. Özellikle de manyetik rezonans ile görüntüleme diz eklem hareketlerinin üç boyutlu incelenmesinde büyük ilerleme sağlamıştır. Morfometrik uyumsuzlukların dizde değişik klinik durumlarda (osteoartrit, patellafemoral bozukluklar vs.) neden olabileceği daha önce yapılan çalışmalarda belirtilmiş ama menisküs lezyonlarında diz morfometrisi incelenmemiştir. Bu çalışmada amacımız MRG kullanılarak diz ekleminin geometrisinin incelenmesi, menisküs lezyonlarının oluşmasında diz morfolojisinin öneminin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The human knee has a complex anatomical structure and the ability to move in three dimensions. With the research and understanding of this structure, it has been possible to identify, treat and prevent some knee joint diseases. Previously, these studies were limited to only anatomical cadaver studies. With the development of today's technology, radiological techniques have been used. In particular, magnetic resonance imaging has made great progress in the three-dimensional examination of knee joint movements. It has been stated in previous studies that morphometric incompatibilities may cause knee in different clinical conditions (osteoarthritis, patellafemoral disorders, etc.), but knee morphometry in meniscal lesions has not been examined. Our aim in this study is to examine the geometry of the knee joint using MRI and to investigate the importance of knee morphology in the formation of meniscus lesions.