Sürdürülebilir kentlerle ilgili sıralama sistemi ve Eskişehir ili için bir uygulama
Ranking system for sustainable cities: A case study for Eskisehir province
  1. Tez No: 754603
  2. Yazar: SELCAN ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sanayi devrimi sonrası değişen üretim kalıplarıyla birlikte kentsel alanlarda yeni iş alanları açılmış ve artan nüfus, bu alanlarda faaliyetlerin yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bu faaliyetlerden kaynaklanan çevresel, sosyal ve ekonomik sorunların öneminin anlaşılmasıyla birlikte sürdürülebilir kalkınma kavramı çözüm olarak hayatımıza girmiştir. Bu noktadan hareketle bu çalışmada, kentlerin güçlü ve geliştirilmeye açık yönlerinin ortaya konularak sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için bir kent sıralaması sisteminin oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye kapsamında bir sıralama sistemi geliştirilmiş ve Eskişehir için uygulama yapılmıştır. Bu bağlamda, bir gösterge seti oluşturulmuş ve anket çalışması ile ağırlıklandırılmıştır. Daha sonra, minimum-maksimum veri değerleri kullanılarak ölçeklendirme çalışması yapılmıştır. Oluşturulan ölçek kullanılarak Eskişehir'e ait sürdürülebilirlik puanı hesaplanmış ve sonuçlar Türkiye ortalaması ile karşılaştırılmıştır. Bulgular incelendiğinde, Eskişehir'in sürdürülebilirlik puanının 100 birim üzerinden 69 olduğu ve en iyi performansın sosyal alanda, en düşük performansın ise ekonomik alanda gösterildiği görülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulguların, Eskişehir'in güçlü ve geliştirilmeye açık yönlerinin belirlenmesiyle özellikle bu konuda çalışmalar yapan kent paydaşları için ve Eskişehir'in daha sürdürülebilir ve üretken hale getirilmesi adına yeni yatırım ve politika alanlarını belirlemesi için kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the changing production patterns after the industrial revolution, new business areas were opened in urban areas and the increasing population caused the activities in these areas to intensify. As a result of understanding the importance of environmental, social and economic problems arising from these activities, the concept of sustainable development entered our lives as a solution. From this point of view, in this study, it is aimed to establish a city ranking system in order to ensure sustainable development by revealing the strengths and weaknesses of cities. For this purpose, a ranking system was developed for Turkey, the developed system has been turned into a tool and applied for Eskişehir Province. In this context, an indicator set was created and weighted by the questionnaire study. Then, scaling was done using minimum-maximum data values. By using this scale, the sustainability score of Eskişehir was calculated and the results were compared with the Turkey average. When the findings were examined, it was seen that the sustainability score of Eskişehir was 69 out of 100 units and the best performance was in the social area, and the lowest performance in the economic area. It is thought that the findings obtained from the study will provide gains especially for the city stakeholders who work on this subject by determining the strengths and weaknesses of Eskişehir and to determine new investment and policy areas in order to make Eskişehir more sustainable and productive.