Hemşirelerde mesleki yasın mesleki yaşam kalitesi ve sosyo-demografik faktörlerle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nurses' professional bereavement with the professional quality of life and socio-demographic factors
- Tez No: 754660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE ATLI ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı hemşirelerin mesleki yas yaşama durumlarının mesleki yaşam kalitesi ve sosyo-demografik faktörler ile ilişkisini belirlemektir. Bu araştırma, iki aşamada gerçekleştirilmiştir, ilk aşamada metodolojik desen kullanılarak,“Professional Bereavement Scale”nın Türkçe'ye uyarlanma çalışması gerçekleştirilmiş, ikinci aşamada ilişki arayıcı modelde mesleki yasın, mesleki yaşam kalitesi ve sosyo-demografik faktörler ile arasındaki ilişki sorgulanmıştır. Birinci aşamada“Birinci aşama Sosyo-Demografik Veri Formu 1”ve geçerlik-güvenirliği yapılmış olan“Professional Bereavement Scale”, ikinci aşamada ise“İkinci Aşama Sosyo-Demografik Veri Formu 2”,“Sağlık Çalışanlarına Yönelik Mesleki Yas”ölçeği ve“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi”ölçeği kullanılmıştır. Birinci aşamanın örneklem sayısı 170, ikinci aşamanın 176'dır. Her iki aşamanın verileri online platformda toplanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında geçerlik güvenirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında sürekli değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi kullanılırken, mesleki yasın çalışan yaşam kalitesi üzerindeki yordayıcılığı çoklu doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; Sağlık Çalışanlarına Yönelik Mesleki Yas Ölçeği geçerli ve güvenilir bulunmuş, katılımcıların mesleki yasın akut etkileri ortalamaya yakın düzeydeyken, kümülatif etkileri ortalamanın üzerinde olarak tespit edilmiştir. Mesleki yasın akut tepkileri hem mesleki tatmin hem tükenmişlik hem de eşduyum yorgunluğu ile pozitif bir ilişki içindeyken uzun dönemde yaşanan kümülatif değişiklikler mesleki tatmin ve eş duyum yorgunluğu ile pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki içinde bulunmuştur. Yapılan regresyon analizi mesleki yasın hem akut tepkiler hem de kümülatif değişimler boyutunda çalışan yaşam kalitesi üzerinde belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Hemşirelerde mesleki yaşam kalitesinin bir yordayıcısı olarak mesleki yasın da göz önünde bulundurulması önerilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the relationship between nurses' suffering professional bereavement with the Professional quality of life and socio-demographic factors. The first stage, the adaptation of“Professional Bereavement Scale”into Turkish by using methodological pattern was carried out. At the second stage, correlation of professional bereavement with the professional quality of life and socio-demographic factors was investigated via correlational research design. At the first stage,“First Stage Socio-demographic Data Form1”and“Professional Bereavement Scale”whose validity and reliability were established were used, and at the second stage,“Second Stage Socio-demographic Data Form2”,“Bereavement Scale for Health Care Professionals”and“Professionals Quality of Life Scale”were used. The sample number of the first stage is 170 and the second stage is 176. The data of both stages were collected on the online platform. Validity and reliability analysis were carried out at the first stage of research. While Pearson Correlation analysis was used to examine the correlation between continuous variables, multiple linear regression analysis was used to estimate the indicative aspect of Professional Bereavement on the Professional Quality of Life. Professionals Berevament Scale for Health Care was found valid and reliable and while the acute effects of the participants' Professional bereavement were towards average, the cumulative effects were identified as above average. While the acute reactions of bereavement were in a positive correlation with compassion satisfaction, burnout and compassion fatigue, cumulative changes that were experienced in the long term were in an average correlation in a positive way with occupational satisfaction and compassion fatigue. The regression analysis that was carried out suggests that professional bereavement is determinant on the Professional quality of life both from the aspects of acute reactions and cumulative changes. It is recommended to consider professional bereavement as a predictor of professional quality of life in nurses.