Kronik hastalığa sahip çocuğu olan ebeveynlerde algılanan sosyal destek ve ebeveyn öz-yeterliğinin ebeveyn çocuk ilişkisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perceived social support and parent self-efficiency on parent child relationship in parents with children with chronic disease
  1. Tez No: 754663
  2. Yazar: MİNE NUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KIZILER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, kronik hastalığa sahip çocuğu olan ebeveynlerin algılanan sosyal destek ve ebeveyn öz yeterliklerinin ebeveyn-çocuk ilişkisine etkisinin belirlenmesi amacıyla Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında 221 ebeveyn ile tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Veriler Sosyodemografik Veri Formu, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ), Ebeveyn Öz-Yeterlik Ölçeği (EÖYÖ) ve Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği (EÇİÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, ortanca, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Bonferroni ve Tukey İkili Karşılaştırma, ANOVA, Independent Sample-t ve Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır. Ebeveynler EÇİÖ- Olumlu ilişki alt boyutundan 4.27±0.67, EÇİÖ-Olumsuz İlişki alt boyutundan 2.79±1.08 puan almışlardır. EÖYÖ toplam puan ortalaması 91.61±19.28 ve ASDÖ toplam puan ortalaması 53.52±14.71'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive cross-sectional type with 221 parents between June and December 2022 in order to determine the effect of perceived social support and parental self-efficacy of parents with children with chronic diseases on the parent-child relationship.The data were obtained with the Sociodemographic Data Form, the Perceived Social Support Scale (MSPSS), the Parent Self-Efficacy Scale (PSES), and the Parent-Child Relationship Scale (PCRS). Number, percentage, mean, median, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Bonferroni and Tukey Pairwise Comparison, ANOVA, Independent Sample-t and Spearman Correlation tests were used to evaluate the data. Parents got 4.27±0.67 points from the PCRS-Positive Relationship subdimension and 2.79±1.08 points from the PCRS-Negative Relationship subdimension. PSES total score average was 91.61±19.28 and MPSS total score average was 53.52±14.71.