Erken çocukluk döneminde çocukların sınıf içi istenmeyen davranışlarına yönelik öğretmenlerin kullandıkları sınıf yönetimi stratejilerinin incelenmesi
Investigation of classroom management strategies used by teachers for undesirable in-CLASS behaviors of children in EARLY childhood period
  1. Tez No: 754664
  2. Yazar: HATİCE NUR ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul ve okul öncesi öğretmenlerinin çocukların sınıf içerisindeki istenmeyen davranışlar karşısında tercih ettikleri sınıf yönetimi stratejilerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yıllarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ve özel okullarda görev yapan 10 tane birinci sınıf, 15 tane ikinci sınıf öğretmeni ve 27 tane okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya ilişkin veriler nitel araştırma yöntemiyle toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Anket formunda saldırgan davranışlar, etkileşimi bozan davranışlar, öğrenmeyi engelleyen davranışlar, düzen bozucu davranışlar ve fobik davranışlardan oluşan örnek olaylar sunularak istemeyen davranış esnasında soruna yönelik ne yaptıkları, bu davranışları önlemek amacıyla ne yaptıkları ve çocuğun gelişimini desteklemek, davranışın tekrar etmesini engellemek amacıyla neler yaptıkları sorulmuştur. Araştırma bulgularına göre okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri; saldırgan ve etkileşimi bozan davranışlar, öğrenmeyi engelleyen ve düzen bozucu davranışlar da en çok önleyici sınıf yönetimi stratejilerini, daha sonra destekleyici ve en az soruna yönelik sınıf yönetimi stratejilerini tercih ettikleri tespit edilmiştir. Fobik davranışlarda okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerinin en çok destekleyici daha sonra önleyici sınıf yönetimi stratejilerini tercih ettikleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerin fobik davranışlara karşı soruna yönelik sınıf yönetimi stratejilerini kullanmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the classroom management strategies preferred by primary and preschool teachers in the face of undesirable behaviors in the classroom. For this purpose, the study group of the research consists of 10 first grade, 15 second grade teachers and 27 preschool teachers working in private schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic years. The data related to the research were collected by qualitative research method. Content analysis method was used in the analysis of qualitative data. A questionnaire form developed by the researchers was used as a data collection tool. In the questionnaire, examples of aggressive behaviors, behaviors that disrupt interaction, behaviors that prevent learning, disruptive behaviors and phobic behaviors were presented, and they were asked what they did during the unwanted behavior, what they did to prevent these behaviors, and what they did to support the child's development and prevent the behavior from recurring. . According to the research findings, preschool and primary school teachers; It has been determined that aggressive and disruptive behaviors, and behaviors that prevent learning and disruptive behaviors mostly prefer preventive classroom management strategies, followed by supportive and least problematic classroom management strategies. It has been determined that preschool and primary school teachers mostly prefer supportive and then preventive classroom management strategies in phobic behaviors. It has been determined that teachers do not use problem-oriented classroom management strategies against phobic behaviors.