Bir aile hekimliği birimine başvuran 18-64 yaş arası bireylerde sigara kullanımının sağlıklı yaşam biçimi davranışları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of smoking on healthy lifestyle behaviors in individuals between the ages of 18-64 who applied to a family medicine unit
  1. Tez No: 786451
  2. Yazar: YUNUS DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Adana ilindeki bir aile hekimliği birimine başvuran, sigara kullanan ve kullanmayan 18-64 yaş arası bireylerde, sigara kullanımı ile alakalı verilerin ve düşüncelerin saptanması ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının sigara kullanımı ve diğer sosyodemografik özelliklerle birlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, 01 Ağustos 2022-30 Kasım 2022 tarihleri arasında Adana iline bağlı 100. Yıl 3 No'lu Aile Sağlığı Merkezine başvuran ve çalışmayı kabul eden, 18-64 yaş arası 340 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik ve antropometrik verileri, mevcut sağlık yönünden verileri, bireysel ve çevresel sigara kullanımına ait verileri ve sigara kullanımı ile alakalı düşünce ve inanışlarını sorgulayan önermelere katılım düzeyleri kaydedildikten sonra Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Sigara içen kişilere, sigara kullanımını ile alakalı etmenlere yönelik değerlendirmeleri sorgulanarak Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 340 katılımcının ortanca yaş değeri 38 idi. Katılımcıların %60,3'ü kadın, %67,9'u evli, %41,5'i orta eğitimli, %50,6'sı çalışıyor, %51,5'i orta gelire sahip ve %41,5'i fazla kiloluydu. Katılımcıların %29,4'ü sigara, %20,6'sı alkol kullandığını belirtmiştir. Sigara içen katılımcılarda, ilk kez sigara içme yaşı 17,0±3,2, düzenli sigara içme yaşı ise 18,9±3,3, günde içilen sigara sayı ortancası 15 idi ve bu katılımcıların %31'i FNBT'ye göre şiddetli nikotin bağımlısıydı. Katılımcıların SYBDÖ II toplam puan ortalaması 128,14 ± 22,43 olarak bulunmuştur. Ölçeğin alt boyutlarından en düşük puan fiziksel aktivite, en yüksek puanı ise manevi gelişim alt boyutundan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; in individuals between the ages of 18-64 who applied to a family medicine unit in Adana, smokers and non-smokers, it was aimed to determine the data and thoughts related to smoking and to evaluate healthy lifestyle behaviors together with smoking and other sociodemographic characteristics. Materials and methods: This research was conducted on 340 individuals between the ages of 18-64 who applied to the 100. Yıl Number 3 Family Health Center of the city of Adana between 01 August 2022 and 30 November 2022 and accepted the study. After recording the participants' sociodemographic and anthropometric data, current health data, data on individual and environmental smoking, and levels of participation in propositions questioning their thoughts and beliefs about smoking, the Health-Promoting Lifestyle Profile (HPLP II) was applied to all participants by interviewing them face to face. The smokers were questioned about their evaluations of factors related to smoking and the Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) was applied. The obtained data were analyzed using SPSS 25.0 program. Results: The median age of 340 participants in the study was 38, 60.3% of the participants were women, 67.9% were married, 41.5% were secondary educated, 50.6% were working, 51.5% were middle-income and 41.5% was overweight. 29.4% of the participants stated that they smoked and 20.6% used alcohol. In the smoking participants, the age of first-time smoking was 17.0±3.2, the age of regular smoking was 18.9±3.3, the median number of cigarettes smoked per day was 15, and 31% of these participants were severely addicted to nicotine according to the FTND. The mean HPLP II total score of the participants was found to be 128.14 ± 22.43. The lowest score was taken from the physical activity subscale, and the highest score from the spiritual growth subscale.