Şemsiye Hareketi'nden günümüze Hong Kong protestolarının analizi
Analysis of Hong Kong protests from the Umbrella Movement to the present
- Tez No: 754731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KESGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Hong Kong'da 2019'da Suçluların İade Yasası Tasarısı'na karşı gösteriler olarak başlayan protestolar, kitlelerin harekete geçmesiyle bölgesel ve küresel çapta dikkatleri üstüne çeken uzun erimli geniş bir toplumsal harekete evrildi. Sömürge sonrası Hong Kong'daki bu son protesto hareketleri, bir kimlik kriziyle boğuşan bölünmüş bir toplumu ortaya çıkardı ve Hong Kong'un ulusaltı kimliği ile ulusal Çin kimliği arasındaki farklılıkların kitlesel bir göstergesi haline geldi. Siyasi beklentileri farklı olmakla birlikte ayrı bir çevresel kimliğe sahip olarak tanınma arzusu taşıyan kitlelerin harekete geçmesi bu büyük protesto dalgasında demokrasi talebi kadar kimlik kavramını da öne çıkardı. Nitekim 2008'den bu yana, yerel“Hong Konglu”kimliği, kendini tanımlama (kimlik) anketlerinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmıştır. 2008'de neredeyse nüfusun çeyreği, 2019'da yaklaşık nüfusun yarısı, 2019'da Hong Kong'daki 18 ve 29 yaş aralığındaki genç nüfusun tamamına yakını kendilerini salt“Hong Konglu”kimliği ile tanımlamıştır. Bu tez, Hong Kong'un 2019-2020 demokrasi yanlısı hareketin gelişim sürecine ve bu süreçte kimliğin önemine odaklanmış ve Doug McAdam'ın politik süreç modeliyle birlikte mevcut sosyal hareket ve kimlik teorisi literatürünü gözden geçirmiştir. Böylece birlikte ele alınan bu iki literatürle kimlik ve politik süreç kuramındaki bilişsel özgürleşme yönü, bütüncül perspektifle analize dâhil edilmiştir. Diğer etkenler göz önüne alındığında ve siyasi süreç yaklaşımının çözümleyici çerçevesinden bakıldığında hareketin gelişiminde ulusaltı kimliğin önemi açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The protests that started in Hong Kong in 2019 as demonstrations against the Draft Extradition Bill have evolved into a long-term broad social movement that has attracted regional and global attention with the mobilization of the masses. Recent protest movements in post-colonial Hong Kong have emphasized a divided society in the middle of an identity crisis, and have become a mass display of the differences among Hong Kong's subnational identity and its national Chinese identity. Despite differing political aspirations, the mobilization of the people seeking recognition as having a distinct environmental identity underlined the notion of identity as well as the desire for democracy in this massive wave of protest. Indeed, since 2008, local“Hong Kong”identity, and self-identification (identity) surveys have produced striking results. Almost a quarter of the population in 2008, nearly half of the population in 2019, and almost all of the young population between the ages of 18 and 29 in Hong Kong in 2019 identified themselves with the purely“Hong Kongian”identity. This thesis examines the current social movement and identity theory literature, as well as Doug McAdam's political process model, to examine the development process of Hong Kong's 2019-2020 pro-democracy movement and the relevance of identity in this process. Thus, with these two pieces of literature considered together, the cognitive liberation aspect in identity and political process theory has been included in the analysis with a holistic perspective. Considering other factors and looking from the analytical framework of the political process approach, the significance of subnational identity in the movement's evolution is obvious.