İnfitâr Sûresinin kavram ve belâgat açısından tahlili
Analysis of Surat al-İnfitâr in terms of concept and balagha
- Tez No: 754776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, İnfitâr sûresinin kavram ve belâgat açısından tahlilini ele almaktadır. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında sûre hakkında genel bilgiler verilmektedir. İlk bölümde sûrede geçen ve özellikle anlamı az bilinen bazı kavramlar tahlil edilmiştir. Bunun için kavramın lügat manası, Câhiliye dönemi şiirinde örnek bir kullanımı, Kur'an ve hadis metinlerinde kullanıldığı anlamlar tespit edilmiştir. Bu şekilde kavramın anlam alanı ortaya konulmuş ilgili ayetteki manasına değinilmiştir. İkinci bölümde ise söz konusu sûre belâgat ilmi açısından tahlile tabi tutulmuştur. Bu bağlamda sûre belâgat ilminin üç ana dalı olan meânî, beyân ve bedî' ilmi açısından ele alınmış ve tespit edilen belâgat nükteleri açıklamalarıyla beraber verilmiştir. Sûrede geçen haber ve inşa öğeleri, isim ve fiil cümleleri, lafzı ve manayı güzelleştiren sanatlar bu bölümde ele alınmıştır. Çalışma sonucunda söz konusu sûre kavram tahlilleriyle anlamsal açıdan değerlendirilmiş ve belâgat nükteleri tespit edilerek sûrenin sanatsal üstünlükleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the analysis of Surah Infitâr in terms of concept and al-Balagha. The study consists of introduction, two parts and conclusion. In the introduction part of the study, general information about the surah is given. In the first part, some of the concepts in the surah, especially the lesser known maânî, are analyzed. For this, the lexical maânî of the concept, an exemplary use in the poetry of the period of ignorance, the maânî used in the texts of the Qur'an and hadith have been determined. In this way, the maânî of the concept has been revealed and its maânî in the relevant verse has been mentioned. In the second part, the aforementioned surah has been analyzed in terms of rhetoric. In this context, the surah is discussed in terms of the three main titles of the science of rhetoric, maânî, bayân and badi', and the determined rhetoric wit's are given together with their explanations. The news and construction elements in the surah, noun and verb phrases, arts that beautify the wording and maânî are discussed in this section. As a result, with the subjects discussed in the first and second chapters, it is to evaluate the surah in semantic terms with conceptual analysis and to reveal the artistic superiority of the surah by determining its eloquence.