Fitness salonlarını tercih eden bireylerin e-sağlık okuryazarlığı ile egzersizde davranışsal düzenlemeleri arasındaki ilişki
The relationship between e-health literacy and behavioral regulations in exercise of individuals who prefer fitness centers
- Tez No: 754815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada fitness salonlarını tercih eden bireylerin e-sağlık okuryazarlığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Alt amaç olarak ise iki ölçek değişkenleri arasında cinsiyet, yaş, medeni durum ve antrenman sıklığına göre fark var mı incelenmiştir. Uygulamalı araştırma ve ilişkisel tarama modelinde olan araştırmanın evrenini 187 erkek ve 134 kadın toplam 321 İstanbul genelinde egzersiz yapan katılımcılar oluşturmuştur. Araştırma örnekleminde 18 ile 56 yaş aralığında erkek ve 18 ile 57 yaş aralığında kadın ve 1 ile 7 gün egzersiz yapan, 9 ilkokul, 36 ortaokul, 112 lise, 134 üniversite ve 30 Lisansüstü birey yer almıştır. Örneklem grubumuza E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Egzersizde Davranışsal Düzenlemeler Ölçeği-2 ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Cinsiyetlere göre yapılan T-testi sonuçlarında, e-sağlık okuryazarlığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Eğitim düzeyine göre yapılan Anova testi sonuçlarında e-sağlık okuryazarlığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler alt boyutları için anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Farklı yaş grupları için yapılan Anova testi sonuçlarında yine farklı yaş grupları arasında e-sağlık okuryazarlığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler içe atımla düzenleme alt boyutu için anlamlı farklılıklar görülmüştür. Egzersiz yapma sıklığı değişkeni üzerinde yapılan Anova testinde içe atımla düzenleme alt boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilirken, egzersiz yapma sıklığına göre e-sağlık okuryazarlığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler diğer alt boyutları üzerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Yapılan e-sağlık okuryazarlığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler T-testi sonuçlarına göre medeni durum değişkeninde yalnızca içsel düzenleme alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çalışmanın ana amacı olan e-sağlık okuryazarlığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler arasındaki ilişki için yapılan Pearson korelasyon analizi sonuçları ise e-sağlık okuryazarlığı ile içsel düzenleme al boyutu arasında pozitif ve anlamlı, e- sağlık okuryazarlığı ile güdülenmeme ve dışsal düzenleme alt boyutları arasında negatif ve anlamlı, egzersizde davranışsal düzenlemeler içsel düzenleme ve içe atımla düzenleme arasında pozitif ve anlamlı, içsel düzenleme ile güdülenmeme ve dışsal düzenleme alt boyutları arasında negatif ve anlamlı, içe atımla düzenleme ve dışsal düzenleme arasında pozitif ve anlamlı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler güdülenmeme ve dışsal düzenleme alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between e-health literacy and behavioral regulations in exercise of individuals who prefer fitness centers. As a sub-purpose, it was examined whether there was a difference between the two scale variables according to gender, age, marital status and training frequency. applied research and relational scanning in the model the one which... research the universe 187 male and 134 women constituted a total of 321 participants who exercised throughout Istanbul. In the research sample, there were 9 primary school, 36 secondary school, 112 high school, 134 university and 30 graduate individuals between the ages of 18 and 56, men and women between the ages of 18 and 57, who exercise for 1 to 7 days. E-Health Literacy Scale, Behavioral Regulations in Exercise Scale-2 and Personal Information Form were applied to our sample group. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS program. In the T-test results performed by gender, no significant difference was found between e-health literacy and behavioral adjustments in exercise. Significant differences were found for the sub-scales of e-health literacy and behavioral adjustments in exercise in the results of the Anova test performed according to education level. In the results of the Anova test conducted for different age groups, significant differences were observed for the sub-scale of e-health literacy and behavioral adjustments in exercise among different age groups. Introjected regulation in the Anova test on the exercise frequency variable. arrangement lower in size significant a difference detection while, exercise no significant difference was found on the other sub-scales of e-health literacy and behavioral adjustments in exercise according to the frequency of doing it. According to the e-health literacy and behavioral adjustments in exercise T-test results, a significant difference was found only in the sub-scale of intrinsic regulation in the marital status variable. Pearson correlation analysis for the relationship between e-health literacy and behavioral adjustments in exercise, which is the main purpose of the study. The results of correlation analysis were positive and significant between e-health literacy and intrinsic regulation, negative and significant between e-health literacy and a-motivation and extrinsic regulation sub-scales, behavioral regulation in exercise was negative and significant between intrinsic regulation and a-motivation and extrinsic regulation, positive and significant among sub-scales of introjected regulation and extrinsic regulation in exercise showed a positive and significant relationship between a-motivation and extrinsic regulation sub-scales.