Sudan'da Türkçe öğretiminin tarihsel gelişimi
Historical development of Turkish teaching in Sudan
- Tez No: 754925
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sudan'da Türkçenin öğretimi, tarih seyri içinde önemli ölçüde gelişmiştir. Çok önemli ve kadim bir geçmişe sahip olan Türkçe dünyanın dört yanına yayılmıştır. Bu çalışma, Türkiye dışındaki Türkçe öğretimi faaliyetlerine ışık tutmak amacıyla yapılmıştır. Yıllar içinde Sudan'a gelip yerleşen Türkler ile Sudanlılar arasında sosyal ve kültürel etkileşim meydana gelmiştir. Sudan toplumunun ayrılmaz bir parçası hâline gelen Türk kültürü ve onun yanı sıra Sudan'da Türkçe öğretiminin gelişimi incelenmiştir. Sudan'daki Türklerin tarihi ve genişliğine rağmen henüz araştırmacılar tarafından gerekli özeni ve ilgiyi görmemiştir. Bu çalışmada 19. yüzyılın başlarından itibaren Sudan'da başlayan Türkçe öğretiminin faaliyetleri genel hatlarıyla tespit edilmeye ve Sudan'da Osmanlı dönemindeki Türk etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Osmanlı döneminden günümüze kadar Sudan'da Türkçe öğretimi faaliyetlerinin tarihi incelenmiştir. Doküman inceleme yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, Afrika kıtasında olan Sudan'da Türkçenin ve Türkçe öğretiminin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Yapılan incelemede, Sudan'da Türkçe öğretiminin 19. yüzyıla kadar geriye gittiği görülmüştür. Şu an ülkede Türkçe öğretimi beşten fazla kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Çalışmada söz konusu tarihsel süreç ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The course of teaching Turkish has developed significantly over the course of history compared to other languages. Turkish, which has such an important and ancient history, has spread all over the world. This study was carried out to shed light on the activities of teaching Turkish outside of Turkey. The social and cultural effects between the Turks and Sudanese who came and settled in Sudan over the years, the Turkish culture, which has become an inseparable part of the Sudanese society, and the development of Turkish teaching in Sudan were examined. Despite the history and breadth of the Turks in Sudan, they have not yet received the necessary care and attention by the researchers. In this study, the activities of Turkish teaching, which started in Sudan since the beginning of the 19th century, were tried to be determined in general terms and the Turkish influences in the Ottoman period in Sudan were tried to be revealed. In addition to the Turkish independence, which started to be taught in Sudan from the Ottoman period, teaching activities in Sudan until today were examined. In this study, in which the document analysis method is used, the historical development of Turkish and Turkish teaching in Sudan, which is on the African continent, is discussed. In the examination, it was seen that Turkish teaching in Sudan went back to the 19th century. Currently, Turkish education in the country is carried out by more than five institutions. In this study, the historical process in question will be discussed in detail.