Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteye yönelik tutumları ile mutluluk yönelimleri ilişkisi üzerine bir araştırma
Research on attitudes toward physical activity and happiness orientation in secondary school students
  1. Tez No: 754962
  2. Yazar: ONUR ÇUVALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAŞİM AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteye yönelik tutumları ile mutluluk yönelimleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Bitlis ve Ağrı ilindeki farklı ortaokullarda öğrenim gören 210' u erkek (%45,8), 249'u kız (%54,2) olmak üzere toplam 459 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma, ilişkisel analiz tekniğine dayalı betimsel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Verileri toplamak amacıyla Yıldızer, Korur, Yüksel ve Demirhan (2019)'nın geliştirdiği“Fiziksel Aktiviteye Yönelik Tutum Ölçeği”ve Peterson, Park, & Seligman (2005) tarafından geliştirilen, Sarıçam, Canatan (2015)'ın Türkçeye uyarladığı“Mutluluk Yönelimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin veri analizi işlemi için ilk önce çarpıklık ve basıklık değerleri hesaplanmıştır. Bu değerlerin -2 ile +2 arasında değer aldığından dolayı verilere yönelik parametrik test teknikleri kullanılmıştır. İki bağımsız değişkenin karşılaştırılması için bağımsız örneklem t testi ikiden fazla bağımsız değişkenin karşılaştırılması için ise tek yönlü varyans analizi Anova kullanılmıştır. Verilerin arasındaki ilişkinin yönünü ve şiddetini ölçebilmek için ise Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca araştırmaya ait değişkenlere ilişkin tanımlayıcı istatistik bulgularına yer verilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; araştırmaya katılan öğrencilerin vermiş oldukları cevaplara göre, fiziksel aktiviteye yönelik tutum ölçeğinin aile aylık gelir düzeyi değişkenine göre, mutluluk yönelimleri ölçeğinin ise, sınıf, anne eğitim durumu değişkenlerine göre toplam puanlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yine cinsiyet, sınıf, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve aile aylık gelir düzeyi değişkenlerine göre, fiziksel aktiviteye yönelik tutum ölçeğinin sevgi, sosyalleşme ve fayda alt boyutlarında, mutluluk yönelimleri ölçeğinin hayatın anlamı, hayattan keyif alma ve hayat meşguliyeti alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan korelasyon analizine göre, öğrencilerinin fiziksel aktiviteye yönelik tutumları ile mutluluk yönelimleri arasında orta derecede pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteye yönelik tutumlarının mutluluk yönelimleri ile olumlu bir ilişki içerisinde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study sought to determine the correlation between attitudes toward physical activity and happiness orientation in secondary school students. Sample of the study comprised a total of 459 secondary school students, 210 male (45.8%) and 249 female (54.2%), receiving education in different secondary schools in Bitlis and Ağrı provinces in Eastern Anatolia Region. The researchers designed the descriptive study based on a correlational analysis technic. In order to collect the data, the researchers used“The Attitude toward Physical Activity Scale”, developed by Yıldızer, Korur, Yüksel and Demirhan (2019) and“The Happiness Orientations Scale”, developed by Peterson, Park, & Seligman (2005) and adapted into Turkish by Sarıçam and Canatan (2015). In analysis of the study data, the researchers used the SPSS 22.0 package program. In the data analysis related to the study, the researchers primarily calculated the skewness and kurtosis values. As these values ranged from -2 to +2, the researchers used parametric test technics related to the data. The researchers used the independent samples t-test in comparing two independent variables and the one-way analysis of variance (ANOVA) in comparing more than two independent variables. In order to measure the direction and intensity of the correlation between the data, they used the Pearson's Correlation analysis. In addition, they included descriptive statistics findings related to the study variables. As a result of the analyses, the researchers determined significant differences in total scores of the students who took part in the study according to the level of family monthly income variable of the Attitude toward Physical Activity Scale and the class and maternal education level variables of the Happiness Orientations Scale, according to the answers of the students. Moreover, the researchers determined significant differences in the love, socialization and benefit subscales of the Attitude toward Physical Activity Scale and in the meaning of life, enjoying life and life occupation subscales of the Happiness Orientations Scale, according to the gender, class, maternal education level, paternal education level and level of family monthly income variables. In addition, according to the correlation analysis conducted, they determined a moderately significant correlation between the attitudes toward physical activity and happiness orientation of the students in a positive direction. As a consequence, it is possible to state that attitudes of the secondary school students toward physical activity were positively correlated with their happiness orientation.