Serum betatrophin as a diagnostic biomarker in type 2 diabetes mellitus
Tip 2 diyabet mellitus'ta tanısal bir biyomarker olarak serum betatrophin
  1. Tez No: 754963
  2. Yazar: RIYAM HAZIM ABBAS AL-SAMMARRAIE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ EKHLAS ABDALLAH HASSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karaciğer ve yağ hücrelerinde sentezlenen betatrophin/ANGPTL8'in lipid metabolizmasında yer aldığı düşünülmektedir. İnsülin direnci, verilerin gösterdiği gibi bir katalizör görevi görebilir. T2DM hastalarının kanlarında, bir dizi metabolik belirteçle bağlantılı olarak incelediğimiz ve bu hasta popülasyonunda bir tanı aracı olarak kullanımını değerlendirdiğimiz daha yüksek betateofin seviyeleri vardı. Betatrofin konsantrasyonu, bir ELISA kiti kullanılarak ölçüldü. T2DM'de betatrofin konsantrasyonunun tanısal değerini değerlendirmek için alıcı çalışma karakteristiği (ROC) eğrisi analizi kullanıldı. Ayrıca 89 denekte değerlendirildi: 19 diyabetik olmayan ve her iki cinsiyetten 70 T2D, Diyabetik olmayan (25,19±9,15 ng/mL) ve T2D (kötü kontrollü diyabetik hastalar) arasındaki betatrofin düzeyleri farkı (26,67± 14,98 ng/mL) idi. Bu) hastalarda önemLidir (p< 0,001). Korelasyon analizinden sonra serum betatrofin ile BMI arasındaki korelasyon istatistiksel olarak anlamLı bulunmadı (P ≤ 0,05). Bununla birlikte, FBG, TG, T2D'de betatrofin ile güçlü bir şekilde ilişkiliydi. Sonuçlarımıza göre, T2DM hastalarında betatrofin seviyeleri sağlıklı kontrollerden çok daha yüksek görünüyor. Bu pilot araştırmanın bulgularına göre, betatrofin seviyeleri glikoz ve yağ seviyeleriyle de bağlantılı olabilir. Ayrıca, araştırmamız betatrofinin yararlı bir T2DM tanısal biyobelirteç olabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
It is thought that betatrophin/ANGPTL8, which the liver and fat cells manufacture,is active in the metabolism of lipids. Insulin resistance may serve as a catalyst, as shown by the data. T2DM patients had higher levels of betateophin in their blood, which we examined in connection to a number of metabolic markers and assessed its use as a diagnostic tool in this population of patients. The betatrophin concentration was measured using an ELISA kit. The diagnostic value of betatrophin levels in T2DM was evaluated using Receiver Operating Characteristic (ROC) Curve Analysis.It was also evaluated in 89 subjects: 19 non-diabetic and 70 T2D of genders. The difference in betatrophin levels between non-diabetic (25.19±9.15 ng/mL) and T2D (poorly control diabetic patients) was (26.67± 14.98 ng/mL). This) patients is substantial (p< 0.001). correlation between serum betatrophin with BMI was found no statistically significant (P ≤ 0.05) after correlation analysis. However, FBG, TG, were strongly associated with betatrophin in T2D. In T2DM patients, betatrophin levels seem to be much greater than in healthy controls, according to our results. Betatrophin levels may also be linked to glucose and fat levels, according to the findings of this pilot investigation. Also, our research shows that betatrophin could be a useful T2DM diagnostic biomarker