Spesifik olmayan kronik bel ağrılarında enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonu ve enstrüman destekli spinal manipülasyon tedavilerinin etkinliğinin araştırılması
A research about the effectiveness of instrument assisted soft tissue mobilization and instrument assisted spinal manipulation on non-specific chronic low back pains
  1. Tez No: 638867
  2. Yazar: NUR NAMALIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışma, spesifik olmayan kronik bel ağrılarında enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonu ve enstrüman destekli spinal manipulasyon tedavilerinin etkinliğinin incelenmesi amacıyla planlandı. Spesifik olmayan kronik bel ağrısı tanısı konmuş, 18 - 65 yaş aralığındaki 93 gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm olgular değerlendirildikten sonra randomize olarak enstrümantal spinal manipülasyon grubu (ESM) (n=31, 26 kadın, 5 erkek), enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonu grubu (Instrument Assited Soft Tissue Mobilization - IASTM) (n=31, 24 kadın, 7 erkek) ve kontrol grubu (KG) (n=31, 25 kadın, 6 erkek) olmak üzere 3'e ayrıldı. Tedavi öncesinde bütün tedavi grupları demografik bilgiler anketi, MAÖ-KF (McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu), Oswestry Bel Ağrısı Engelilik Anketi, NAS (Numerik ağrı skalası), PUKİ (Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi) ve EHA (Eklem Hareket Açıklığı) ölçümleri ile değerlendirildi. Bütün gruplara 4 hafta boyunca her gün, günde 3 kez, 10 tekrar ev egzersiz programı verildi. Buna ilave olarak ESM grubuna 4 hafta boyunca haftada iki kez enstrümantal spinal manipülasyon, IASTM'ye ev egzersiz programına ek olarak 4 hafta boyunca haftada iki kez enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonu uygulandı. KG grubuna 4 hafta boyunca sadece ev egzersiz programı verildi. Toplamda 3 farklı zaman diliminde yapılan testlerle tedavilerin etkinlikleri değerlendirildi. Tüm olgular, ölçüm parametreleri ile 4. ve 8. haftanın sonunda tekrar değerlendirildi. Yapılan analizlere göre antropometrik ölçüm değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). ESM, IASTM ve KG gruplarının grup içi analiz sonuçlarında tüm ölçüm parametrelerinin; gruplar arası analiz sonuçlarında ise PUKİ dışındaki tüm ölçüm parametrelerinin anlamlı bir farklılık gösterdiği bulundu (p>0.05). Yapılan ikili karşılaştırmalarda ESM grubunun KG grubuna göre PUKİ dışındaki tüm ölçüm parametrelerinde olumlu sonuçlar ortaya koyduğu görüldü. IASTM grubunun KG grubuna göre NAS istirahat 4. hafta ölçümü ve PUKİ dışındaki tüm ölçüm parametrelerinde olumlu sonuçlar ortaya koyduğu görüldü. ESM ve IASTM arasındaki analizlerde ise PUKİ ve MAÖ-KF dışındaki parametrelerde, EHA fleksiyon, OBAEA parametrelerinin sadece 8. hafta ölçümü ile diğer tüm ölçüm parametrelerinin 4. hafta ve 8.
Özet (Çeviri)
The study was planned to conduct research about the effectiveness of instrument assisted soft tissue mobilization and instrument assisted spinal manipulation on non-specific chronic low pains. 93 volunteer patients, having diagnosis of non-specific chronic low back pain, aged 18-65 years were included in the study. After all cases were evaluated, these patients were randomly divided into three groups as instrumental spinal manipulation group (ISM) (n=31, 26 women, 5 men), instrument assisted soft tissue mobilization group (IASTM) (n=31, 24 women, 7 men) and control group (CG) (n=31, 25 women, 6 men). Before treatment, all treatment groups were evaluated with demographic information questionnaire, SF-MPQ (McGill Pain Scale Short Questionnaire), ODQ (Oswestry Low Back Disability Questionnaire, NPS (Numeric Pain Scale), PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index) and ROM (Range of Motion) measurements. All groups were given exercises three times a day for everyday, during a period of 4 weeks and 10 home exercise programs were given. Furthermore, the ISM group were applied instrumental spinal manipulation twice a week for 4 weeks, and IASTM group were applied instrument assisted soft tissue mobilization twice a week for 4 weeks in addition to home exercise program. The CG was given only home exercise program for 4 weeks. The efficacy of the treatments was evaluated with tests performed in 3 different time periods. All cases were reevaluated at the end of the 4th and 8th weeks with measurement parameters. There was no statistically significant difference between the groups in terms of anthropometric measurements (p> 0.05). A significant difference was found in all measurement parameters in the group analysis results of ISM, IASTM and CG. In the intergroup analysis results, all measurement parameters except PSQI showed a significant difference (p> 0.05). In paired comparisons, positive results were found in favor of all measurement parameters except ISM group PSQI compared to control group. When IASTM group compared to control group, all measurement parameters except NPS resting 4th week measurement and PSQI showed positive results.