Pestalozzi und das bildungsmodell in seinen werken
Pestalozzi ve eserlerindeki eğitim modeli
  1. Tez No: 755104
  2. Yazar: SEVAL PARLAKGÜNEŞ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEPEBAŞILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Johann Heinrich Pestalozzi, Aydınlanma döneminde çeşitli konularda aktif ve etkili bir rol oynamıştır. Hayatı boyunca özellikle eğitim alanında katkı sağlamaya çalışır. Eğitim kurumları açarak ve fikirlerini orada hayata geçirerek toplumu geliştirmeyi amaç edinmiştir.“Lienhard und Gertrud”ve“Wie Gertrud ihre Kinder lehrt”, eğitim konusundaki düşüncelerini kaleme aldığı en önemli eserlerinden ikisidir. Bu tezin amacı, bahsedilen eserleri eğitim bağlamında incelemektir. Bu çalışma, adı geçen iki eserle sınırlıdır. Pestalozzi'nin eğitim anlayışı, söz konusu eserlerden hareketle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Pestalozzi'ye göre insanın kurtuluşu mükemmel eğitimindedir. Ruh“bütünsel olarak”eğitilmelidir. Herkesin eşit haklara sahip olması gerektiğine inanır. Sosyo-kültürel ve ekonomik konumları ne olursa olsun, insanlar iyi bir eğitim için eşit fırsatlara sahip olabilmelidir. Pestalozzi'nin eğitim biçimi çocukların özgüven kazanmasını amaçlar. Çocukları ahlaklı ve çalışabilir kılmayı hedefler. Doğru bilgi çocuklara ulaştırılmalıdır. Bu özellikler, bir insan olarak doğru yaşama araç olur ve bu sayede çocuklar geleceklerine hazırlanabileceklerdir. Pestalozzi,“Lienhard und Gertrud”adlı romanında bu inançları yansıtır. Yoğun olarak işlenen temalar, çocukların yetiştirilmesi, belli bir düzenin kurulması ve ahlaki yaşamdır. Gertrud'un evinde eğitim, düzen ve dindarlığın özü görülebilir. Okur, Pestalozzi'nin ideallerinin orada uygulanmasına tanık olur. Gertrud'un çocukları itaatkar, iyi yetiştirilmiş ve eğitimlidir. Sınırlarını bilmekte, birbirlerine ve diğer çocuklara özenli davranmaktadırlar. Pestalozzi'nin amaçlardından birinin yansıması olarak Gertrud, iş ve eğitimi birbiriyle birleştirmektedir. Örneğin çocuklarına dokuma tezgahında çalışırken aritmetik, alfabe veya şarkı söylemeyi öğretebilmektedir. Gertrud, Bonnal köyünde köklü ve kapsamlı reformlara neden olur. Pestalozzi,“Wie Gertrud ihre Kinder lehrt”'de popüler eğitim ve açtığı bazı kurumlarda denediği yöntemler hakkındaki düşüncelerini ifade etmektedir. O zamanki fikirleri daha önceki deneyimlerden etkilendiğinden ve söz yerindeyse eski ve yeninin bir karışımı olduğundan, bu eserde“Lienhard ve Gertrud”romanının izlerine sık rastlanmaktadır. Pestalozzi, burada görüşlerini genişletir.“Wie Gertrud ihre Kinder lehrt”, çocukların eğitiminde sadece annelere değil, öğretmenlere de rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Pestalozzi, kendi yöntemiyle onlara yardım etmek istemektedir, çünkü anneler çocuklarını evde eğitmek için güçlendirilmelidir. Öte yandan yetimler de aynı yöntemle öğretmenler tarafından yetiştirilebilmelidir.
Özet (Çeviri)
Johann Heinrich Pestalozzi played an active and influential role on various issues during the Enlightenment. Throughout his life he tries to contribute, especially in the field of education. He aims to improve society by opening educational institutions and putting his ideas into practice there. Lienhard und Gertrud and Wie Gertrud ihre Kinder lehrt are two of his most important works in which he wrote down his thoughts on education. The purpose of this dissertation is to analyze the mentioned works in the context of education. This work is limited to the two mentioned works. An attempt is made to present Pestalozzi's educational concept based on the works. According to Pestalozzi, man's salvation lies in his perfect education. The spirit is to be educated“holistically”. He believes that everyone should have equal rights. Irrespective of their socio-cultural and economic position, they should be allowed to receive the same opportunities for a good education. Pestalozzi's form of education aims at the self-reliance of the children. He wants to make them moral and able to work. They should also acquire proper knowledge. These aspects lead to the right life as a human being and through this the children can be prepared for their future. In his novel Lienhard und Gertrud, Pestalozzi reflects on these beliefs. The themes dealt with intensively are the upbringing of children, the formation of order and moral life. The epitome of education, order and piety can be seen in Gertrud's house. The reader witnesses the practice of his ideals in her. Gertrud's children are obedient, well brought up and educated. They know their limits. They treat each other and other children with care. Gertrud combines work and education with each other. For example she teaches her children to do arithmetic and/or spell while spinning. Gertrud causes drastic, far-reaching reforms in the village of Bonnal. In Wie Gertrud ihre Kinder lehrt Pestalozzi expresses his thoughts on popular education and the methods that he has already tried out in some of the institutions he opened. Since his ideas at that time were influenced by earlier experiences and are, so to speak, a combination of old and new, traces of the novel Lienhard and Gertrud can be found in this work. Pestalozzi expands his views therein. Wie Gertrud ihre Kinder lehrt aims not only to guide mothers, but also teachers in educating of children. He wants to help them through his method. The mothers should be empowered to educate their children at home; on the other hand the orphans can also be educated by teachers using the same method.