Öğretmenevlerinde muhasebe uygulamalarının tekdüzen muhasebe sistemi açısından değerlendirilmesi ve bir vaka çalışması
Evaluation of accounting practices in teachers' houses in of uniform accounting system and a case study
  1. Tez No: 755105
  2. Yazar: ARZU KELEŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Öğretmenevi, ticari faaliyetlerde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, sosyal amaçlarla kurulmuş kurumlardır. Halka açık hizmet veren öğretmenevleri, temel amacı olan kamu personeline konaklama hizmetinin dışına çıkarak, özel sektörde faaliyette bulunan konaklama işletmeleriyle benzer faaliyetlerde bulunur. Kurumun yapmış olduğu ticari faaliyetlerin muhasebe sistemiyle kayıt altına alınması ve kurumun vergi yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir. Öğretmenevinin muhasebesi, tekdüzen muhasebe sistemi ve özel hesap planına göre uygulanır. Bu çalışma ile tekdüzen muhasebe sistemine göre öğretmenevlerinde muhasebe uygulamaları değerlendirilmiş ve örnekler aracılığıyla detaylandırılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde vaka çalışma yöntemi kullanılarak, öğretmenevlerinde olması gereken muhasebe uygulamaları, tekdüzen muhasebe sistemine göre gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teacher's Houses, affiliated to the Ministry of National Education are institutions established for social purposes, but engaged in commercial activity. By going beyond providing accommodation services to public personnel, which is their main purpose, teachers' houses carry out similar activities with accommodation businesses operating in the private sector. Commercial activities of the institutions must be recorded with accounting and they must fulfill their tax obligations. The accounting of the teacher's house is applied according to the uniform accounting system and special chart of accounts. In this study, accounting practices in teachers' homes were evaluated according to the uniform accounting system and detailed with examples. In the application part of the study, using the case study method, the accounting practices that should be in teachers' houses are shown according to the of uniform accounting system.