Elma çeşitlerinde yapraktan potasyum ve kalsiyum uygulamalarının besin elementi içerikleri, meyve kalitesi ve verim üzerine etkisi
The effect of foliar potassium and calcium applications on nutrient status, fruit quality and yield in apple varieties
  1. Tez No: 755130
  2. Yazar: ONUR SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KÜÇÜKYUMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmada, 2 elma çeşidinde potasyum ve kalsiyum gübrelerinin ayrı ayrı ve birlikte yapraktan uygulama yapılarak, bu uygulamaların ağaçların meyve verimi, kalite ve besin elementi düzeyine etkilerini değerlendirmek ve öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, Red Chief ve Golden Delicious çeşitleri kullanılmıştır. Deneme, üniversite bünyesinde olan elma bahçesinde yürütülmüştür. Yaprak analizleri (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn); SPAD ölçümü, pomolojik analizler (meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, meyve kabuk rengi, meyve eti sertliği), verim hesaplaması yapılmıştır. Sonuçlara göre çeşitler ve uygulamalar bakımından değerlendirildiğinde N, P önemli bulunmazken, K, Ca ve Mg içeriklerinin Golden Delicious çeşidinde Red Chief çeşidine göre önemli ve fazla bulunduğu belirlenmiştir. Ortalama değerlere göre Fe dışındaki mikro elementlerin (Cu, Mn ve Zn) Red Chief çeşidinde Golden Delicious çeşidine göre daha fazla alındığı tespit edilmiştir. En, boy ve ağırlık bakımından çeşitler arası farkı önemli bulunmuş, ancak uygulamaların önemsiz olduğu görülmüştür. Sertlik bakımından ise çeşitler arası fark önemsiz olurken uygulamalar arasındaki fark önemli bulunmuştur. Kabuk rengi bakımından, Golden Delicious çeşidi Red Chief çeşidine göre daha yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Çeşitler arasında SPAD değerinin ise Red Chief çeşidi, Golden Delicious elma çeşidine göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, benzer iklim ve toprak koşullarında potasyumlu ve kalsiyumlu gübrelerin ayrı ayrı veya birlikte yapraktan uygulanması durumunda elmanın verim, kalite ve besin elementi içeriğini artırmak için çeşide göre uygun gübre uygulamasının önemli olduğu ortaya konmuştur. Toprakta yeterli miktarda potasyum ve kalsiyum olsa dahi yapraktan %1 Ca + %1 K uygulama ile meyve kalitesi ve verimde artışın olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, foliar potassium and calcium fertilizers were applied individual and together to two different apples, to evaluate the effects of potassium and calcium fertilizers on yield, quality and nutrient levels and to recommend fertilization. For this purpose, Red Chief and Golden Delicious varieties were used. The trial was conducted in the apple orchard. Leaf analyzes (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn); SPAD measurement, pomological analyzes (fruit weight, width, length, skin color, flesh firmness), yield were calculated. Nitrogen, P were not found important in varieties and applications, while Golden Delicious was found significant and higher than Red Chief in terms of K, Ca and Mg. According to values, it was determined that the micro elements except Fe were taken more in Red Chief than in Golden Delicious. Difference between cultivars in terms of width, height and weight was found significant, but applications were found insignificant. When examined in terms of hardness, while the difference between varieties was insignificant, the difference between applications was found to be significant. Golden Delicious had higher values than Red Chief. In terms of leaf SPAD value among cultivars, Red Chief was found higher than Golden Delicious. Appropriate fertilizer for variety is important to increase yield, quality and nutrient content when potassium and calcium fertilizers are applied separately or together in similar climatic and soil conditions. Even if there is sufficient potassium and calcium in the soil, 1% Ca + 1% K application from the leaves can increase fruit quality and yield.