Beyin ameliyatı geçiren hastaların cerrahi korku, korkuuykusuzluk ve iyileşme kalitesinin belirlenmesi
Surgical FEAR, sleepness and the postoperative healingquality of brain surgery patients
  1. Tez No: 755221
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SÜRME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Beyin tümörü ameliyatı geçiren hastalarda cerrahi korku, uyku ve iyileĢme kalitesini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan bu çalıĢma, Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve AraĢtırma Merkezinin beyin cerrahi kliniğinde beyin tümörü cerrahisi geçiren, araĢtırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan ve çalıĢmaya katılmaya gönüllü olan 101 hasta ile tamamlanmıĢtır. AraĢtırmanın verileri, Hasta Tanıtım Formu, Cerrahi Korku ölçeği, Richard Champell Uyku Ölçeği, ĠyileĢme Kalitesi Anketi (Qor-40), Hasta Ġzlem Formu kullanılarak toplanmıĢtır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler, student t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann–Whitney U testi, Kruskal Wallis analizi, Spearman korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon ve hiyerarĢik regresyon analizi kullanılmıĢtır. AraĢtırmaya katılan bireylerin yaĢ ortalamasının 50.95 ± 14.21 olduğu, %54.5'inin kadın, %81.2'sinin evli, %58.4'ünün Ģehirde yaĢamakta olduğu belirlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study, which was conducted to determine surgical fear, sleep and recovery in patients undergoing brain tumor surgery was completed with 101 patients who met the inclusion criteria, volunteered to participate in the study, and underwent brain tumor surgery in the neurosurgery clinic of the Erciyes University Health Practice and Research Center. The data of the study were collected using the Patient Information Form, the Surgical Fear Scale, the Richard Champell Sleep Scale, the Quality of Recovery Questionnaire (Qor-40), and the Patient Follow-up Form. Descriptive statistics such as number, percentage, mean, standard deviation and student t test, oneway analysis of variance, Mann–Whitney U test, Kruskal Wallis analysis, Spearman correlation analysis, simple linear regression and hierarchical regression analysis were used to evaluate the data. The mean age of the individuals participating in the study was 50.95 ± 14.21, 54.5% of them were women and 81.2% of them were married.