Beyin tümörü olan hastaların cerrahi korku, uyku ve iyileşme kalitesinin belirlenmesi
Determination of surgical fear, sleep and recovery quality of patients with brain tumor
- Tez No: 760485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SÜRME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Beyin tümörü ameliyatı geçiren hastalarda cerrahi korku, uyku ve iyileşme kalitesini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin beyin cerrahi kliniğinde beyin tümörü cerrahisi geçiren, araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 101 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, Hasta Tanıtım Formu, Cerrahi Korku ölçeği, Richard Champell Uyku Ölçeği, İyileşme Kalitesi Anketi (Qor-40), Hasta İzlem Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler, student t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann–Whitney U testi, Kruskal Wallis analizi, Spearman korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 50.95 ± 14.21 olduğu, %54.5'inin kadın, %81.2'sinin evli, %58.4'ünün şehirde yaşamakta olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study, which was conducted to determine surgical fear, sleep and recovery in patients undergoing brain tumor surgery was completed with 101 patients who met the inclusion criteria, volunteered to participate in the study, and underwent brain tumor surgery in the neurosurgery clinic of the Erciyes University Health Practice and Research Center. The data of the study were collected using the Patient Information Form, the Surgical Fear Scale, the Richard Champell Sleep Scale, the Quality of Recovery Questionnaire (Qor-40), and the Patient Follow-up Form. Descriptive statistics such as number, percentage, mean, standard deviation and student t test, one-way analysis of variance, Mann–Whitney U test, Kruskal Wallis analysis, Spearman correlation analysis, simple linear regression and hierarchical regression analysis were used to evaluate the data. The mean age of the individuals participating in the study was 50.95 ± 14.21, 54.5% of them were women and 81.2% of them were married.