Smart beta approach of index base investing and the factor investing phenomenon-The Turkish case
Akıllı beta yaklaşımıyla endeks bazlı yatırım ve faktör bazlı yatırım olgusu-Türkiye örneği
- Tez No: 755234
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Geleneksel Finansal Varlık Fiyatlama Modeli (FVFM) testleri, FVFM piyasa portföyü yerine piyasa değeri ağırlıklı bir hisse senedi piyasası portföyünü ikame portföy olarak kullanır. Bu testlerin çoğu, FVFM ilişkisinin geçerli olmadığını (modelin başarısız olduğunu) veya hisse senedi piyasası portföyünün, FVFM piyasa portföyünün yerine kullanılamayacağı olgusunu destekleyen sonuçlar ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu ampirik bulgular piyasa portföyünün ortalama-varyans optimalitesinin geçerliliğini de sorgulamaktadır. Piyasa değeri ağırlıklı endeksler, büyük piyasa değerli ve aşırı fiyatlanmış hisse senetlerine karşı doğal bir eğilim barındırdığından, düşük fiyatlanmış (yani değer) hisse senetlerine nispeten sınırlı bir temsil imkanı sunmaktadır. Son yıllarda bu eğilimin etkisini sınırlamak ve değer yatırımı potansiyelini ortaya çıkarmak için akıllı (alternatif) beta endeksi yatırımı ve faktör yatırımı gibi birçok endeks tabanlı teknik ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, Türk hisse senedi piyasası bağlamında FVFM'nin pasif bir yatırımcının/varlık yöneticisinin toplam piyasa portföyünü elinde tutmaktan daha iyisini yapamayacağına dair önermesini sorgulamaktadır. FVFM'ye göre, aktif bir yatırım stratejisi yoluyla pozitif bir alfa (anormal pozitif getiri) oluşturmak mümkün değildir ve böyle bir başarı şans faktörüne atfedilmelidir. Bu önermenin geçerliliğini test etmek için Arnott, Hsu ve Moore'un (2005) temel indeksleme metodolojisi (akıllı veya alternatif beta indeksleme olarak da anılmaktadır) ve Ang, Goetzmann, ve Schaefer'in (2009) faktör yatırımı yaklaşımı (MSCI-Faktör yatırımının temelleri (2013) yönergesinden uyarlanarak) birbirine alternatif test yöntemi olarak kullanılmıştır. Bu çerçevede, söz konusu alternatif metodolojilerin ortaya çıkardığı yeni risk faktörlerinin pozitif Jensen alfası üretme potansiyeli test edilmiştir. Bu çalışma Türk hisse senedi piyasası ile sınırlı tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional Capital Asset Pricing Model (CAPM) tests use a cap-weighted equity market portfolio as the market proxy for the CAPM market portfolio. A majority of these tests have found that either the CAPM relationship does not hold (a true failing of the model), or the equity market portfolio is not a good proxy of the CAPM market portfolio. Consequently, these empirical findings directly challenge the mean-variance optimality of the market portfolio. As cap-weighted indexes bear a natural bias towards large-cap and overpriced stocks, they have relatively limited exposure to underpriced (i.e., value) stocks. Many index-based techniques have been introduced in recent years to overcome this bias and unlock the potential for value investing, like smart(alternative) beta index investing and factor investing. This study challenges CAPM's original conviction that a passive investor/manager can do no better than holding a market portfolio in the Turkish equity market context. According to CAPM, generating a positive alpha (abnormal positive return) through an active investment strategy is not possible, and any such achievement should be attributed to the chance factor. We challenge this conviction and use Arnott, Hsu, and Moore's (2005) fundamental indexation (also referred to as smart or alternative) beta indexing) methodology and Ang, Goetzmann, and Schaefer's (2009) Factor Investing approach (adapted from MSCI-Foundations of Factor Investing (2013)) alternatively. Using these alternative methodologies we tested whether a positive Jensen's alpha generation is possible through the introduction of these new risk factors. This analysis was limited to the Turkish equity market.