Okul öncesi öğretmenlerinin sosyal medya kullanımının mesleki gelişimleri açısından incelenmesi
Examining preschool teacher's use of social media in terms of their professional development
- Tez No: 755256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin sosyal medya kullanımlarının mesleki gelişimleri açısından incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel çalışma grubunu 2020-2021 eğitim- öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde görev yapmakta olan 223 okul öncesi öğretmeni, nitel çalışma grubunu ise 16 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sosyal Medya Kullanım Anketi”ve yarı yapılandırılmış“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında toplanan veriler SPSS 22.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Değişkenler arası ilişki için Ki kare testi ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin sosyal medyayı mesleki ve kişisel gelişimi gerçekleştirmek amacıyla kullandıkları tespit edilmiştir. Öğretmenler; İnstagram, Youtube, Whatsapp ve Pinterest'i mesleki gelişimleri açısından faydalı bulduklarını belirtmişlerdir. Sosyal medya ile öğretmenlerin farklı bakış açılarını kazandıkları, yenilikleri takip ettikleri, farklı etkinliklere ulaştıkları, bilgi ve becerilerini geliştirdikleri, bütün gelişim alanlarına yönelik etkinliklere ulaştıkları, eğitim içerikli etkinliklere katıldıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin sosyal medya paylaşımlarının meslektaşlarına faydalı olmak adına veya bilgilendirme amaçlı olduğu belirlenmiştir. Sosyal medya kullanımının okul öncesi eğitim programı uygulanırken kolaylık sağladığı, öğrenme ortamını zenginleştirdiği, dikkat çekmeyi sağladığı ve öğretmeni desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda EBA'nın geliştirilerek okul yöneticileri, öğretmen, veli ve öğrenci tarafından iletişim, paylaşım için kullanılabilecek ortak bir platform haline getirilmesi; öğretmenlerin mesleki gelişimi açısından sosyal medyanın doğru kullanımına yönelik pedagojik-teknolojik yeterliliklerinin arttırılması önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate how preschool instructors use social media for professional development. Explanatory sequential design , one of the mixed research methods, was used in the research. The quantitative study group of the research consists of 223 preschool teachers working in Kahramanmaraş province in the 2020-2021 academic year, and the qualitative study group consists of 16 preschool teachers.“Social Media Usage Questionnaire”and semi-structured“Interview Form”were used as data collection tools in the research. The data collected in the quantitative part of the study were analyzed with the SPSS 22.0 statistical program. Chi-square test and Fisher's Exact test were used for the relationship between variables. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was determined that preschool teachers use social media for professional and personal development. It was determined that teachers find Instagram, Youtube, Whatsapp and Pinterest useful in terms of their professional development. It has been found that social media helps teachers to see things from multiple viewpoints, keep up with innovations, access diverse activities, advance their knowledge and abilities, access activities for all developmental domains, and engage in educational activities. Teachers' social media posts have been determined to be for the benefit of other colleagues or for informational purposes. It was concluded that the use of social media facilitated the implementation of the preschool education program, enriched the learning environment, attracted attention and supported the teacher. In line with these results, it was suggested that EBA (Educational Information Network) should be developed and turned into a common platform that can be used for communication and sharing by school administrators, teachers, parents and students; and that the pedagogical-technological competencies of teachers for the correct use of social media should be increased in terms of their professional development.