Design and analysis of ultrawide elastic metamaterial forthree-dimensional vibration isolation
Üç boyutlu titreşim yalıtımı için ultra geniş bant aralıklı elastik metamalzeme tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 755262
  2. Yazar: BERKAY ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Metamalzemeler, belli ¨ozelliklere sahip malzemeler elde etmek adına ¨ozel olarak i¸slemler g¨orm¨u¸s maddelerdir. Belli teknikler kullanarak, malzemeler do˘gal hallerinden ¸cok farklı termal, kimyasal, optik veya elektiksel materyal ¨ozellikleri kimyasal bile¸simlerini de˘gi¸stirmeden kazandırılabilmektedir. Bu tezin konusu da geni¸s frekans bandı aralı˘gına sahip, ¨u¸c boyutta titre¸sim dalgalarının iletimine izin vermeyen ve d¨u¸s¨uk frekanslarda ¸calı¸san elastik metamalzeme geli¸stirmektir. D¨u¸s¨uk frekanslarda geni¸s bant aralı˘gını elde edebilmek i¸cin atalet artırımı y¨ontemi tercih edilmi¸stir. C¸ e¸sitli birim h¨ucre yapıları incelenmi¸s ve titre¸sim yalıtım frekans bant aralı˘gını geni¸sletmek amacıyla optimizasyon ¸calı¸smaları yapılmı¸stır. Optimize edilen tasarımın ¨uretimi yapılmı¸s ve test edilmi¸stir. Literat¨urdeki di˘ger ¨u¸c boyutlu elastik metamalzemeler ve fononik kristaller incelendi˘ginde, ¨uretilen prototipin bant aralı˘gı en geni¸s sistem oldu˘gu g¨ozlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Metamaterials are materials that are modified to bring in particular desired properties that are not inherited from original substance. Using number of techniques, materials can be engineered to have completely different electrical, optical, chemical or mechanical properties without changing it's chemical compound. The focus of this thesis is to obtain a broadband elastic metamaterial that does not allow transmission of vibration at low frequencies in three dimensions. In order to achieve broadband vibration isolation at low frequencies, inertial amplification method is utilized. Various unit cell geometries are investigated and optimization studies are conducted to widen the vibration isolation frequency range. The optimized design is manufactured and tested. It is shown that the manufactured prototype has the widest band gap in threedimensions when all the three-dimensional elastic metamaterials and phononic crystals in the literature are considered.