The blended teaching readiness of EFL instructors and their perceptions about blended learning
İngilizce hazırlık programı öğretim görevlilerinin harmanlanmış öğretime hazırbulunuşluklarının ve harmanlanmış öğrenim algılarının incelenmesi
- Tez No: 755263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu eşzamanlı karma çalışmanın amacı, bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık programında görev yapan öğretim görevlilerinin (N=110) harmanlanmış öğretime hazırbulunuşluklarının incelenmesidir. Ek olarak, öğretim görevlilerinin bu okuldaki harmanlanmış öğrenim süreci ile ilgili algılarının keşfedilmesi hedeflenmiştir. Nicel veri toplama aracı olarak Harmanlanmış Öğretim Hazırbulunuşluk Ölçeği (Archibald, Graham, & Larsen, 2021) kullanılmıştır. SPSS üzerinde yapılan istatistik analizi sonucunda öğretim görevlilerinin harmanlanmış öğretime oldukça hazır oldukları belirlenmiştir. Hazırbulunuşluk açısından kadın ve erkek öğretim görevlileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Benzer şekilde, öğretim görevlileri arasında öğrenim düzeyleri açısından da hazırbulunuşluk açısından anlamlı bir fark çıkmamıştır. Ancak, öğretim görevlileri arasında öğretmenlik deneyimi göz önünde bulundurulduğunda 0-20 yıl öğretmenlik deneyimi olan öğretim görevlileri ile 21 ve daha fazla öğretmenlik deneyimi olan öğretim görevlileri arasında anlamlı bir fark çıkmıştır. Ayrıca, harmanlanmış öğretim hazırbulunuşluk ölçeğinin alt boyutları arasında korelasyonlar incelendiğinde her boyutun diğer boyutlarla anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Ek olarak, öğretmenlerin harmanlanmış öğretim hazırbulunuşluk dereceleri ile bilgisayar kullanma becerileri arasında anlamlı bir korelasyon görülmüştür. Araştırmanın nitel boyutunda, öğretim görevlileri (N=10) ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, MAXQDA yazılımı kullanılarak içerik analizi yapılmış ve dört tema ortaya çıkmıştır: etkileşim, yüz yüze ve çevrimiçi ortamların entegrasyonu, ihtiyaçlar ve gereken beceriler ile öğretmenlerin harmanlanmış öğretim inançları.
Özet (Çeviri)
The purpose of this concurrent mixed methods study was to investigate the blended teaching readiness of the EFL instructors (N=110) in a preparatory school of a state university. The study also aimed to explore the perceptions of the instructors about the blended teaching practices in this school. The quantitative data collection instrument was the Blended Teaching Readiness Scale (Archibald, Graham, & Larsen, 2021). The statistical analysis of the quantitative data on SPSS revealed that the instructors were somewhat ready for blended teaching. Moreover, there was no significant difference between the blended teaching readiness of the instructors related to gender and their level of education. However, the readiness for blended teaching significantly differed according to years of teaching experience. Specifically, the instructors who had 0-20 years of teaching experience were significantly more ready for blended teaching than the instructors with 21 and more years of experience. Additionally, the correlation analysis demonstrated that there were significant correlations between every dimension of the readiness scale. Furthermore, a significant correlation existed between the blended teaching readiness of the instructors and their ability to use the computer for teaching needs. Meanwhile, the qualitative data were gathered through semi-structured interviews with the instructors (N=10). The transcribed interviews were analyzed on MAXQDA using inductive thematic coding, and the findings revealed the following themes: interaction, integration of face-to-face and online environments, needs and required skills, and teacher beliefs about blended learning.